Genel 13 TEMMUZ 2010 / 08:01

İnsansız savaş uçağı Taranis uçuşa geçti

İngiltere Savunma Bakanlığı, insansız savaş uçağı prototipi geliştirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, insansız savaş uçağı prototipi geliştirdi.


İngiltere Savunma Bakanlığı Taranis isimli insansız bir savaş uçağı prototipi geliştirdi. Taranis’in uzun mesafeden hedefini tam olarak yakalayabilen, insansız ve tam fonksiyonlu savaş uçakları geliştirilmesi konusunda İngiliz mühendislere yardımcı olması bekleniyor.

Yapımı 3,5 yıl süren prototipin, ülkenin hızlı jet üretiminde önemli bir adımı temsil ettiği düşünülüyor. İnsansız savaş uçağı sistemlerinin potansiyel kabiliyetleri, yaşanan teknik ve üretim sıkıntıları hakkında önemli bir model oluşturacağı düşünülen bu uçağın ülke için önemi büyük.

Uçuş denemelerinin önümüzdeki yılın ilk aylarında başlaması bekleniyor. Taranis, geleneksel savaş uçaklarında yaşanan düşük gözlenebilirlik gibi engelleri ortadan kaldırmaya aday.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun