Genel 09 AĞUSTOS 2010 / 11:48

İnsan dışkısı işe yaradı

İngiliz mühendisler insan dışkısıyla çalışan Volkswagen Beetle modeli araç geliştirdi.

İngiliz mühendisler insan dışkısıyla çalışan Volkswagen Beetle modeli araç geliştirdi.


Çevre dostu araçlara her geçen gün yenisi eklenirken, İngiliz mühendisler işi bu kez daha ileriye götürüp insan dışkısıyla çalışan araç üretti. İnsan dışkısından elde edilen metan gazıyla yol alan araç sürdürülebilir motorların daha fazla teşvik edilmesi için geliştirildi.

İngiliz enerji şirketi GENeco’nun geliştirdiği Volkswagen Beetle modeli araca Bio-Bug ismi verildi. Bio-Bug ciddi ciddi insan dışkısı kullanarak çalışıyor. Yaklaşık 70 evin tuvaletinin boşaltılmasıyla aracın bir yıllık yakıt ihtiyacını karşılanabiliyor. Araç aslında başlangıçta normal kurşunsuz benzin kullanırken, çalışmaya başlar başlamaz otomatik olarak metan gazını devreye alıyor. Tüm bunların yanı sıra 2.0 litrelik dört silindirli motora sahip Bio-Bug saatte en fazla 183 kilometre hız yapıyor.

En son teknolojiyi kullanarak bu sistemi geliştirdiklerini belirten yetkililer metan gazının aracı olumsuz etkilemediğini ve aracın geleneksel otomobiller gibi çalıştığını öne sürüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun