Genel 08 KASIM 2010 / 11:04

İnsan derisinden kan elde etmeyi başardılar

Kana ihtiyaç duyulan zamanlarda bu işlemin hayati önem taşıyacağı muhakkak.

Kana ihtiyaç duyulan zamanlarda bu işlemin hayati önem taşıyacağı muhakkak.


Kanada'daki McMaster Üniversitesi araştırmacıları yetişkin bir insanın cildinden kan elde etmeyi başardı.

Nature Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, bilim insanlarının insan cildini kana dönüştürmesinin geleceğe ilişkin olumlu sonuçları ele alındı. Derinin kana dönüştürülmesiyle elde edilen kanın kanser tedavisinde, cerrahi müdahalelerde ya da kana ihtiyaç duyulan herhangi bir hastalığın tedavisi için hayati önem taşıyacağı belirtildi.

Bununla ilgili klinik çalışmaların 2012 yılında başlayacağını belirten araştırmacılar, derinin kana dönüşmesi işleminin doğrudan gerçekleştiğini ve bunun için deri kök hücresinin başka bir aşamaya gerek kalmadan kan kök hücresine dönüştürülebildiğini söylüyor.

Yapılan bu keşfin deneme testlerinin defalarca tekrarlandığını belirten araştırmacılar, her yaştan insanın cildinden kullanılabilir kan temin edebileceklerini iddia ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun