Genel 04 EKİM 2010 / 11:55

İnovasyonun önünde iki temel engel var

Charles Leadbeater, inovasyonun önündeki iki temel engeli BTnet.com.tr için değerlendirdi.

Charles Leadbeater, inovasyonun önündeki iki temel engeli BTnet.com.tr için değerlendirdi.


İnovasyon ve bulut kültürünün önde gelen düşünürlerinden Charles Leadbeater, Bilişim Zirvesi'10'da gelecekle ilgili öngörülerini açıklarken, inovasyonun önündeki en büyük iki engel olarak durgunluğu ve tekelleşmeyi gösterdi. Leadbeater, bulut kültürü çağında da bazı tekellerin oluştuğunu ve önümüzdeki dönemde de oluşabileceğine dikkat çekti. Leadbeater, "Gelecekle ilgili hem iyimserim hem de kötümserim diyebilirim. Geçtiğimiz on yıl boyunca yaşanan büyük değişimlerin aynısını önümüzdeki on yılda da göreceğiz. Ama bir yandan da kötümserim çünkü içeriğin kalitesinin düşmesi, monopolilerin oluşmasıın önüne nasıl geçilecek, bunu bulmak zorundayız" dedi.

Bilişim Zirvesi 2010'un ilk gününde büyük ilgi gören konuşmacılardan biri olan Charles Leadbeater, sunumunda kitlesel katılımcı yaklaşım, kitle yaratıcılığının gücü, bulut kültürü, bulut kapitalizmi gibi kavramlar üstünde durdu. Leadbeater, "Büyük bir kaya mıyız, yoksa küçük çakıl taşları mı" diye sorarken, bu soruyu sorduktan sonra görüşlerini şu şekilde açıkladı: "Günümüzün dünyasında artık küçük çakıltaşlarının biraraya gelip büyük kayaları oluşturduğu bir döneme girdik. Buluta eklenen her şey adeta küçük bir çakıl taşı gibi. CIO'ların Facebook, Twitter hesapları olduğunu görüyoruz. Niye buradalar peki, çünkü burada küçük çakıltaşlarını takip ediyorlar. Yeni dünya düzeni insanlar gibi tüm endüstrileri de birbirine bağlıyor."

Politika ve geleneksel pazarlama gibi yüksek volümlü kanalların birşeyler anlattığını ve insanların dikkatini çekmeye çalıştığını kaydeden Leadbeater, yüksek yatırım ve yüksek volümlere rağmen düşük etkilerin görülebildiğini, örneğin geleneksel pazarlama yöntemlerinde yüksek yatırım ama düşük etkinin görülebildiğini ifade etti. Leadbeater, "İnternette ise düşük yatırım ama yüksek etki olabiliyor. Dönüşümsel inovasyon yüksek miktarda dahiliyetlerle düşük volum ve hacimlerle olabiliyor. Çoktan aza giden bir yapı sözkonusu. Bulut kültürü bize seçme ve değişimleri talep etme imkanı verdiği kadar bunları takip etme imkanı da veriyor. Diğer yandan bulut kapitalistleri ortaya çıkıyor. Sahiplikten paylaşıma geçiliyor gibi görünüyor ama sahibiyetler arası bir geçiş yaşanıyor esasen" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun