Genel 14 HAZİRAN 2010 / 13:02

İngiltere yenilenebilir enerjide hedefi tutturamadı

İngiltere, toplam enerji üretimi içindeki yenilenebilir enerji oranını yüzde 10'a çekemedi.

İngiltere, toplam enerji üretimi içindeki yenilenebilir enerji oranını yüzde 10'a çekemedi.


İngiltere hükümeti 2000 yılında açıkladığı yenilenebilir enerji hedefinden yüzde 75 oranında saptı. 2010 yılı içinde elektrik üretiminin yüzde 10'unu yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefleyen İngiltere, hedefinin sadece yüzde 2,3'ünü gerçekleştirebildi.

Ulusal Denetim Ofisi'nden (National Audit Office) yapılan açıklamaya göre Enerji ve İklim Değişikliği Departmanı'nın yanlış uygulamalarla hedefin tutturulamamasına sebep olduğunu belirtildi. Açıklamada, departmanın daha iyi verilerle, daha sade planlar hazırlaması gerektiğine yer verildi.

Hükümet yenilenebilir enerjiye, 2000-2010 yılları arasında 265 milyon dolarlık doğrudan destek verdi. Dolaylı desteklerle bu rakamın 1 milyar dolara kadar çıktığı düşünülüyor. 2000 yılında 10 yıllık yapılan planlamayla güneş, dalga ve rüzgar enerjisi gibi kaynakların kullanımının artırılması hedefleniyordu.

Hedeflerin gerçekleşmemesine rağmen İngiltere'nin üretim alanında teknolojik inovasyonu yayma konusunda başarılı olduğu, bu sayede enerji tüketiminin azaldığı belirtiliyor. İngiltere'nin 2020 için yaptığı yeni planlamada ise zararlı gaz salınımının yüzde 34 oranında azaltılması hedefleniyor.