Genel 16 ARALIK 2010 / 14:59

İngiltere'de limitsiz mobil internet hizmeti devrede

İngiltere'nin en büyük operatörlerinden biri olan 3 U.K'in bu girişimi hem riskli, hem avantajlı.

İngiltere'nin en büyük operatörlerinden biri olan 3 U.K'in bu girişimi hem riskli, hem avantajlı.


İngiliz mobil telefon operatörü 3 U.K, piyasada tüketilen veri miktarına bağlı olarak ücretlendirilen internet erişimine meydan okuyarak sınırsız mobil internet erişim hizmeti sunmaya başladı.

Hong-Kong merkezli şirket İngiltere’nin dördüncü büyük mobil operatörü olmakla birlikte tüketiciye en düşük maliyetli seçenekler sunan operatör olarak biliniyor.

İtalya, İsveç, Danimarka, İrlanda ve Avusturya'da genişbant ağları olan 3 U.K’in Avrupa pazarında 1,5 milyonu mobil internet kullanıcısı olan toplam 6 milyon kullanıcısı var. Yeni limitsiz tekliften önce İngiltere’de The One Plan olarak bilinen şirketin temel mobil genişbant paketi 1 Gigabyte kullanım sınırıyla aylık 29 pound idi. Bu limiti aşan kullanıcılar indirilen veri için her megabyte başına 10 penny ödemek durumunda kalıyorlardı.

Yürürlüğe giren yeni limitsiz teklifte ise limitin aşılması durumunda ek ödeme yapılmayacak. Alınan bu kararı riskli bulan analistler, bu teklifle birlikte 3 U.K müşterilerinin cep telefonlarını dizüstü ya da kişisel bilgisayar için bir genişbant modemi gibi kullanacakları bir sürece girip, sınırlanacağını düşünüyor.

Bu da İngiltere’deki 3U.K müşterilerinin teorik olarak sabit hatlı genişbant servisinden vazgeçeceği ve yalnızca yeni limitsiz mobil hizmeti kullanacağı anlamına geliyor. Bu senaryonun gerçek olması durumunda ise 3U.K’in ülke çapında kablosuz ağ kalitesini artırması ve yenilemesi gerekebilir.

Rekabetin son derece yoğun yaşandığı pazarda yeni müşteriler kazanmak adına böyle bir girişimde bulunan 3U.K kimi analistlere göre bu girişimin bedelini ağır ödeyecek gibi duruyor. Geçmişte de Vodafone, Deutsche Telekom gibi büyük şirketlerin artan maliyetleri yüzünden limitsiz internet planından vazgeçtiği biliniyor.

Analistlerin kimisi ise 3 U.K’in sınırsız internet planıyla birlikte rakip şirketlerin indirme oranlarına bağlı olarak mobil planlarını değiştireceğini düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun