Genel 14 TEMMUZ 2009 / 11:59

İngiltere’de ırkçı sitenin sahiplerine hapis cezası

Hazırladıkları ırkçı internet sitesi ve el ilanları yüzünden ceza alan iki aşırı sağcı İngiliz, Amerika'ya kaçma girişiminin başarısız olmasının ardından hapse atıldı.

Hazırladıkları ırkçı internet sitesi ve el ilanları yüzünden ceza alan iki aşırı sağcı İngiliz, Amerika'ya kaçma girişiminin başarısız olmasının ardından hapse atıldı.


Türkiye'de internet ırkçılıkla dolu yazı, resim ve makalelerle dolu sitelerden geçilmezken, son yıllarda ırkçılığın iyice arttığı İngiltere'de internet üzerinden yapılan ırkçı yayınlara tahammül yok.

Hazırladıkları internet sitesi ve bazı el ilanları aracılığıyla ırkçı görüşlerini yaymaya çalışan Simon Sheppard ve Stephen Whittle, mahkeye çıkarıldı ve hapis cezası aldı. Ceza alacaklarını farkeden ikilinin Amerika'ya sığınma girişmleri ise başarısız oldu. İkili, kendilerine sığınma hakkı vereceğini umdukları Amerikan yetkililerinden olumsuz cevap aldı. İngiltere'ye getirilen Simon Sheppard'ın 4 yıl 10 ay, Stephen Whittle'ın ise 2 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşti.


Heretical.com sitesi kapatılmadı ama siteye girişte üst bölümde alınan mahkeme kararının metni bulunuyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun