Genel 31 AĞUSTOS 2010 / 06:36

İngilizce'nin tüm varlığı internete karışmak üzere

Yüzyıllardır İngilizcenin varlığını taşıyan Oxford Sözlük, artık sadece internette var olacak.

Yüzyıllardır İngilizcenin varlığını taşıyan Oxford Sözlük, artık sadece internette var olacak.


Sayısal yayınlar basılı yayınların önüne geçiyor. Son dönemde bu sebeple bazı gazetelerin internet yayınlarını ücretli hale getirmesi de yakında basılı yayınlarını kaldırabilecekleri düşüncesini ortaya çıkarıyor.

Sayısal yayınların üretim ve ulaştırma maliyetleri oldukça düşük. Buna karşılık basılı yayınların maliyetleri ve ulaştıkları kişi sayısına bakıldığında reklam payları da sayısal yayınlara doğru bir eğilim içerisinde yer alıyor.

Yüzyıllarca İngiliz dilinin varlığını biriktiren Oxford Sözlüğü'nün gözden geçirilmiş yeni sürümünün kağıda basılmayacağı bildirildi.

The Sunday Times'ın haberine göre, basılı yayını 60 kilogram ağırlığında olan Oxford Sözlük eskisi kadar rağbet görmüyor. Ancak sayısal yayın çok daha fazla satılıyor.

Oxford Üniversitesi Yayınları CEO'su Nigel Portwood yeni sürümün basılmasını düşünmediklerini açıkladı. Portwood'a göre basılı sözlük pazarı ortadan kayboluyor ve her yıl yüzde 10 oranında küçülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun