Genel 22 OCAK 2009 / 11:45

İnceleme: Panasonic Lumix DMC- L10

Panasonic'in D-SLR modeli Lumix DMC-L10 profesyonel ve yarı profesyonel fotoğrafçılar için bir çok alternatif sunuyor.

Panasonic'in D-SLR modeli Lumix DMC-L10 profesyonel ve yarı profesyonel fotoğrafçılar için bir çok alternatif sunuyor.

Tasarım tarafında profesyonel bir fotoğraf makinesi olarak hafifliği ile avantaj sağlayan Lumix DMC- L10, çekim esnasında ele de güzel oturuyor. Deklanşör butonu bekleneceği üzere grip bölümünün üst kısmında ve kullanımı rahat bir noktada konumlandırıldığından çekim kolaylığı sağlıyor.


Kullanım kolaylığı üzerine dokunuşlar


Panasonic Lumix DMC-L10’un kullanım konusunda sağladığı avantajlardan birideğişik açılarda döndürülebilen LCD ekran. L10, geçen seneye kadar görmeye alışık olmadığımız ve ardı ardına fotoğraf makinelerinde görülmeye başlanan Live View özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Bu özelliğiyle, LCD ekrandan bakarak çekim yapabilen bir makine olarak kullanıcısını vizör bağımlılığından da kurtarıyor. Ancak kimilerine göre bu tarz bir LCD ekran kurgusu göreceli de olsa makinayı profesyonel bir SLR havasından ve kullanımından uzaklaştırıyor. Menüleri anlaşılır ve kolay dizayn edilmiş makinenin, Türkçe alternatif sunan menüsü de kullanımı kolaylaştırıcı bir diğer unsur. Pozlama kontrolü için L10, diyafram ve enstantene öncelikli çekimlerin dışında kalan manzara, portre gibi çekim modları için birden çok alternatif sunması ile kullanım açısından esnekliği artırıyor ve görüntü kalitesinde bu özellik etkili oluyor. Alternatif modlarda yapılan çekimlerde görüntü kalitesi açısından bu ayrım kendini gösteriyor.


Farklı özellikler görebilirsiniz

Kullanıcısına maksimum perde hızı olarak 1/4000 değerini sağlayabilen kamerada minimum diyafram açıklığı 22, ISO ayarı ise 1600’le sınırlı kalıyor. Sensör tipi Live MOS olan bir görüntü algılayıcısının yer aldığı makinenin, 10.1 megapiksel çözünürlüğü kaliteli bir fotoğraf makinesi için yeterli bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

L10, taşıdığı Face Detection (İnsan Yüzü Tanıma), fonksiyonu ile kompozisyon içerisindeki insan yüzlerini tespit ederek en iyi netleme ve pozlama değerlerini otomatik olarak ayarlama olanağı da veriyor. Nitekim yaptığım çekimlerde yüzler üzerinde netlik çok açık görülüyor.

L10, menteşeli yapıda 270 derece dönebilen ve katlanabilen 2.5 inç (6,35 cm) büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip. Dijital kamera özellikle SLR fotoğraf makineleri için tasarlanmış olan LEICA D VARIO-ELMAR 14-50 mm / F3.5-5.6 ASPH / MEGA O.I.S. objektif ile birlikte geliyor ve cihaz bu objektif ile birlikte Panasonic DMC-L10K ismi ile kit halinde satışa sunuluyor.

Li-Ion pil ile çalışan kamerada USB bağlantısı ve video çıkışı bulunuyor. Dikkat çeken bir özellik de Super Sonic Wave Filter (SSWF) olarak adlandırılan ve kameraya toz gibi taneciklerin bulaşmasını önleyen mekanizma. Fotoğraf makinesi her açıldığında devreye giren bu özellik, sensördeki tozu ortadan kaldırmak için titreşim kullanan Süpersonik Dalga Filtresine sahip.

JPEG ve RAW formatında fotoğraf çekimi yapabilen L10'un CCD'si Four Third standardı doğrultusunda  yerleşik olarak 4:3 görüntü oranını destekliyor. Bununla birlikte 16:9 ve 3:2 görüntü oranlarında da çekim yapılabiliyor. Four Third Lens takma yuvasına sahip olan L10, destekleyen Sigma ve Olympus lensleri ile de kullanılabiliyor.


İzlenimler


Genel olarak bakıldığında Panasonic Lumix DMC L10, olumlu izlenimler bırakıyor. Yüksek ISO değerlerinde kapalı ortamlarda grenleşme konusunda nispeten iyi sonuçlar alınabilmesine olanak sağlaması ve loş ışıkta akıllı ISO kontrolü ile Panasonic Lumix DMC L10, ışıksız kapalı mekanlardaki çekimler için bir alternatif olarak düşünülebilir.

Kamera makro yeteneği açısından çok tatminkar olmasa ve hareketli objelerde netleme konusunda yavaş kalsa da yarı profesyonel ve profesyonel kullanıcılar için kaliteli ve farklı özelliklerin de yer aldığı yeni bir alternatif sunuyor.

Panasonic Lumix DMC-L10, çok farklı çekim modlarını kullanarak fotoğraf çekmek isteyen ve loş ışıkta ve kapalı ortamlarda çekim yapan kullanıcılar için tercih edilebilir bir seçenek sunuyor. Ancak KDV dahil 2.199 TL fiyatın kendi sınıfı için biraz yüksek kaldığı söylenebilir.

Panasonic Lumix DMC L10 KitBaşlıca özellikler • 10.1 megapiksel çözünürlük• Live MOS görüntü algılayıcı • 270 derece dönebilen ve katlanabilen 2.5 inç (6,35 cm) büyüklüğünde LCD ekran • MEGA O.I.S. görüntü sabitleme sistemi • Supersonic Wave Filter toz temizleme sistemi • Venus Engine III görüntü işlemci • LEICA D VARIO-ELMAR 14-50 mm / F3.5-5.6 ASPH / MEGA O.I.S. objektif• Face Detection (İnsan Yüzü Tanıma) • Intelligent ISO Control (Akıllı ISO Kontrolü)

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun