Genel 07 KASIM 2009 / 07:07

İNCELEME: Evde bir iPod varsa, müzik setine ne gerek var?

iPod cihazlarıyla uyumlu JBL On Stage 200ID ses sistemi, boyundan beklenmeyecek bir performans ortaya koyuyor.

iPod cihazlarıyla uyumlu JBL On Stage 200ID ses sistemi, boyundan beklenmeyecek bir performans ortaya koyuyor.


BTnet.com.tr'nin geçtiğimiz haftalardaki konuğu JBL On Stage 200ID modeli oldu. iPod cihazları ile uyumlu olacak biçimde tasarlanan bu ses sistemi, son derece basit fonksiyonlarına rağmen şık tasarımı ve görkemli sesiyle dikkat çekiyor.

On Stage 200ID'in şeklini anlatmak için 'Tepesinden kesilmiş eliptik piramit' gibi bir ifade kullanmak gerekiyor. Cihazın kıvrımlı yapısı, siyah rengin hakim olduğu bir tasarımla bir araya gelmiş. Sisteme 20 watt güçlendirici tarafından desteklenen 2 adet 10'ar watt hoparlör eşlik ediyor. Line-in girişiyle harici ses kaynaklarına da bağlanabilen cihaz, üzerine takılan iPod ve iPhone cihazlarını şarj edebiliyor.

Cihazın fonksiyonları tamamen basitlik üzerine kurulu. Hatta biz teknoloji düşkünleri için rahatsız edecek kadar basit olduğunu itiraf etmek lazım. Cihazın arkasında line-in girişi, güç girişi ve açma kapama düğmesi, üzerinde iPod'un oturacağı yuva ve yuvanın iki yanında yer alan ses açma kapama düğmeleri dışında başka hiçbir detay yok. Hatta çalıştığını anlamak için bile ancak üstten bakınca görünen kırmızı bir LED'i takip etmeniz gerekiyor. Cihazda mini bilgilendirme ekranı, bas ve tiz ayarı, küçük ışık oyunları benzeri hiçbir detay yok. Aslında bu hayal kırıklığına biraz da cihazın tasarımı neden oluyor. Koyduğunuz yere UFO gibi öyle bir yerleşiyor ki, sağından solundan bir şeyler fırlayacak diye bir beklenti içine giriyorsunuz.

Tabii şeytan biraz da ayrıntıda gizli. İşin süsünü bırakıp cihazı çalıştırdığımızda gördük ki, JBL On Stage 200ID kendi sınıfındaki ses sistemleri gerçekten de şaşırtıcı bir ses performansına sahip. Üstelik aynı performansı sadece baslarda değil, tizlerde de gösterebiliyor. Bunun iki sebebi var: Birincisi, cihazın içindeki yenilenmiş bas üretecinin gösterdiği performans. Tizler içinse cihazda parçanın dinamiğine göre tiz performansını artıran bir DSP, yani sayısal sinyal işleyici yer alıyor. Bu sayede cihaz çalmakta olan şarkının ses dinamiklerini algılayarak basını ve tizini ideal bir şemaya göre dengeleyebiliyor. Yani On Stage, "Eğer beni tercih edecek kadar rafine müzik zevkine sahipsen bu işin nasıl yapılacağını da bana bırak" tarzı bir davranış içinde. Cihaz üzerinde bas, tiz ve ekolayzır gibi kontrollerin olmamasının sebebi de bu. Neyse ki işini iyi beceriyor.

JBL on Stage 200ID'in kutusundan farklı iPod modellerini ve iPhone cihazlarını bağlantı yuvasına rahatça oturtmak için kullanılan şeffaf bağlantı kılavuzların yanında, küçük bir de uzaktan kumanda çıkıyor. Bu uzaktan kumandanın parça atlatmak, ses açıp kapatmak, sesi tamamen kısmak ve ileri geri sarmak dışında bir fonksiyonu da bulunmuyor. Bu arada ses demişken, cihazın sesini açmak için ses açma veya azaltma düğmelerine bir kez bastığımızda ses seviyesindeki değişimin çok az olduğunu gördük. Yani sesi farkedilebilir biçimde açmak için bu düğmelere defalarca tıklamak yerine, elinizi ses açma veya kapama tuşuna basılı tutmak daha mantıklı. Açıkçası bu iyi midir, kötü müdür tam karar veremedim. Ses şiddeti üzerinde çok hassas hakimiyet kurmak iyi birşey, ama böyle olunca ani ses yükselmeleri gibi durumlara saniyesinde müdahale etme şansınız da ortadan kalkıyor.

iPhone işi ise ayrı bir hikaye. Cihaza iPhone bağladığımızda, iPhone ekranında bağlanan cihazın iPhone ile uyumlu olmadığı ve cep telefonu fonksiyonlarının kapatılmasının tavsiye edildiği yönünde bir mesaj geldi. Bu mesajı dikkate alsanız da, gözardı etseniz de cihaz çalışıyor. Fakat telefon fonksiyonunu devre dışı bırakmazsanız, telefon sinyallerinin hoparlör performansını etkilemesi olası. Ayrıca müzik dinlerken telefona bir çağrı gelirse, telefonu yuvasından çıkarıp konuşmaktan veya varsa Bluetooth kulaklık kullanmaktan başka şansınız yok. Zira cihaz iPhone görüşmeleri için harici görüşme donanımına sahip değil.

Bu arada cihazı hazır iPhone'a bağlamışken bir de deneme yaptık: iPhone üzerine ışın kılıcı uygulaması olan LightSaber'i kurup ses sistemiyle birlikte sallayarak ışın kılıcı efektleri çıkardık. Desert Eagle modeli silahın simülasyonunu yapan uygulamayı kurduk ve birkaç el 'havaya sıktık'. Bebot adlı ses sentezcisiyle küçük bir konser denemesi yaptık. Cihazın tüm bunları ortama yansıtma performansı inanılmazdı.

Sonuç olarak iPod ve iPhone cihazlarınızı evde veya işyerinde uluorta dinlemek için bir ses sistemine ihtiyacınız varsa, JBL On Stage 200ID ses kalitesi açısından sizi kesinlikle tatmin edecek bir ürün. Bir anlamda eski tip mekanik saatlere benziyor. Üzerinde alarmı, basınç ölçeri, dünya saati yok ama yapması gereken asıl işi harikulade yapıyor. Yani tıkır tıkır çalışıyor. Yine de, uyumlu olduğu iPod ve iphone cihazlarında radyo olmadığını hatırlatarak keşke bir de FM radyosu olsaydı diyelim ve sözü noktalayalım.

JBL On Stage 200iDPerakende satış fiyatı: 366$ + KDVBilgi için: www.sfrkd.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun