Genel 09 EYLÜL 2009 / 10:00

IMDA internet radyoları için global sertifikasyon standardını duyuruyor

IMDA Profile 1 olarak anılan standart, geleceğe dayanıklı internet radyo ürün tasarımı ve standart teknolojileri sıralayarak müşterileri korumayı amaçlıyor.

IMDA Profile 1 olarak anılan standart, geleceğe dayanıklı internet radyo ürün tasarımı ve standart teknolojileri sıralayarak müşterileri korumayı amaçlıyor.


Büyük internet radyo üreticileri ve radyo yayıncıları İnternet Medya Araçları Birliği - IMDA'nın sertifikasyon standardını destekliyor çünkü bu standartla yeni ürünler gelecekte ve şimdi kullanılabilir olan işitsel yayın akışının büyük bir çoğunluğuna erişecek. Onaylanan radyoların bugün internet üzerinden yayın yapan dünyadaki radyo istasyonlarının yüzde 90'ını alması tahmin ediliyor.

Üreticiler ve internet radyoları için, sertifikasyon standardı rakip teknoloji savaşları ihtimalini ortadan kaldırarak, pazarlama riskini azaltmayı hedefliyor. Aynı zamanda IMDA Profile 1'e bağlı çevrimiçi yayıncı, daha az ses kodeki kullanarak hedef dinleyicilere ulaşabilecek.

IMDA Profile 1 internet radyo üreticileri ve yayıncıları tarafından kullanılan teknolojileri harmanlıyor. Özellikle, esas alınan çizgi standardı ile anlaşan araçlar hem WMA hem MP3 kodeklerini çözüyor, 301 ve 302 kapılarından HTTP akışını kullanıyor, M3U, ASX, PLS çalma listesi formatlarını kabul ediyor ve stereo akışını iki kanal yoluyla alıyor.

IMDA logolarına sahip internet radyolarının ilk örneklerinin yılbaşından önce çıkması bekleniyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun