Genel 21 TEMMUZ 2009 / 11:51

İmalat sektöründeki yöneticiler için mobil iletişim kilit önemde

Motorola tarafından yaptırılan araştırmaya göre, imalat sektöründeki şirketlerin BT yöneticileri mobil çözümlerin öneminin her geçen yıl daha da arttığını belirtiyor.

Motorola tarafından yaptırılan araştırmaya göre, imalat sektöründeki şirketlerin BT yöneticileri mobil çözümlerin öneminin her geçen yıl daha da arttığını belirtiyor.


Motorola tarafından kısa bir süre önce yaptırılan bir araştırmaya göre, imalat sektöründe çalışan ve bilgi teknolojileri kararlarını veren her on yöneticiden en az yedisi işletmelerini daha verimli hale getirmek için mobil ve kablosuz çözümlerden yararlanmayı düşünüyor. Araştırmanın sonuçlarına göre mobil iletişim uygulamalarına sahip imalatçılar, çalıştırdıkları personel başına günde ortalama 42 dakikalık tasarruf sağlıyorlar.

Motorola Kurumsal Mobilite Çözümleri biriminin İmalat Sektörü Barometresi araştırması, dört kıtada 14 ülkede, şirketlerin BT kararlarını veren yöneticileri arasında yapıldı. Bu yöneticilerden yüzde 80'i bugün şirketleri için mobil iletişimin bir önceki yıla göre daha önemli olduğunu ifade etti. Bir önceki araştırmaya göre yüzde 9'luk bir artışa işaret eden bu durum, imalatçıların bugünün makroekonomik ortamında verimliliği arttırmak ve operasyonlarını daha iyi işler hale getirmek için mobil iletişim çözümlerine daha büyük önem verdiğini gösteriyor.


Görüşleri sorulan yöneticilerin dörtte birinden fazlası şirketlerinin süregelen mobil iletişim yatırımlarında envanter / malzeme yönetimi ile satış teşkilatı uygulamalarının başı çektiğini kaydetti. İşin imalathane yönünü ilgilendiren uygulamalara yapılan yatırımlarda ise yine envanter yönetimi ve malzeme yönetiminin yanı sıra üretim takibi, kalite kontrolü / kalite güvencesi gibi, süreçlere ilişkin uygulamaların ağırlık taşıdığı belirtildi. Araştırmada ayrıca satış teşkilatı ve sahadaki elemanlara yönelik uygulamalara olan talebin de arttığı saptandı. Asya-Pasifik bölgesinde müşteriyle ilişkileri düzenleyen uygulamalar önemli görülürken, Amerika kıtasında ve Avrupa'da satış teşkilatı uygulamalarının önemi vurgulandı.


İmalatçılar önümüzdeki 12 ilâ 24 aylık dönemde IP telefonu (VoWLAN), sabit-mobil yakınsaması ve çeşitli varlık yönetimi / varlık bakımı çözümlerini daha fazla kullanmayı planlıyorlar. İmalatçıların iş süreçlerinden ve personelden daha fazla verimlilik elde etmelerini sağlayan zenginleştirilmiş medya ve video konferans uygulamalarına olan yoğun ilgisi de araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer bulgu oldu. Araştırmaya katılanlar ayrıca gerek iş süreçlerinde gerekse münferit imalat ortamlarında kablosuz ağ ve kablosuz algılama teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırma planlarından söz ettiler.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun