Genel 13 ŞUBAT 2009 / 10:58

İLSİS verileri çalındı

MEB tarafından hayata geçirilen İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi verileri çalınarak, Rapidshare'de paylaşıma açıldı.

MEB tarafından hayata geçirilen İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi verileri çalınarak, Rapidshare'de paylaşıma açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEBBİS kapsamında hayata geçirdiği İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki (İLSİS) verilerin, çalınarak paylaşım sitesi Rapidshare'de yayınlandığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda 687 bin öğretmenin okul ile T.C. kimlik numaralarının da yer aldığı bilgiler paylaşım sitesine yüklendiği bildirildi. SQL veritabanında yayımlanan verilerde, öğretmenlerin T.C. kimlik numaraları, isimleri, çalıştıkları okullar gibi sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yer alması gereken bilgiler yer alıyor.


Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre sistemde ilk kademe bilgilerin çalındığını, sicil puanları gibi bilgilere giriş yapılamadığı ortaya çıktı. Bakanlığın olayı aydınlatmak üzere soruşturmayı sürdürdüğü yapılan açıklamalar arasında yer aldı. Hırsızlık olayı TBMM gündemine de yansıtıldı.


İLSİS eğitim alanındaki birçok hizmetin siber platforma taşınması amacıyla hayata geçirilmişti. Bundan sonra sistemin güvenliği için ne gibi adımlar atılacağı merak konusu.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun