Genel 24 OCAK 2011 / 14:37

Illinois’de polisle konuşulanlar sır olarak kalıyor

ABD’nin Illinois eyaletinde polisle gerçekleştirdiği diyaloğu kayda alan vatandaşlar 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşıyor. “Ne olur ne olmaz diyerek” polisin muhtemel olumsuz tavrı karşısında böyle bir önlem alma gereği duyan vatandaşlar yaşanan diyaloğu kaydetmek istediklerinde başlarına gelecekleri de düşünmek zorunda.Polisle karşı karşıya gelen 60 yaşındaki sanatçı Christopher Drew’in başına gelenler de bu cezayı doğrular nitelikte. İzinsiz sanat eseri satmak suçundan dolayı tutuklandığı sırada polisle yaşadıklarını kayda almak isteyen sanatçı başına başka türlü bir bela almış oldu. Polisle yaşanan özel ya da kamuya açık konuşmaların onay verilmeden kaydedilmesi bir tür telekulak yani “başkalarını gizlice dinlenme” suçu kapsamına giriyor Illinois’de. Bu suçu işleyen kişilerinse Christopher Drew gibi 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Yine polisin kendisine yardımcı olmadığını öne sürerek cep telefonuyla polisle arasında geçenleri kaydeden Tiawanda Moore isimli genç kız hakkında açılan iki ayrı “dinleme” davasıyla uğraşıyor.Buna karşılık ise eyalette polis vatandaşlarla yaşadığı konuşmaları-özel ya da kamuya açık olsun fark etmez- rahatlıkla kaydedebilme yetkisine sahip.Polisle arasında geçen konuşmaları kaydeden kişilerin 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını destekleyen gruplar ise polisin bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini düşünerek uygulamayı haklı buluyor.Polisin korunmasına yönelik bu tip yasaların polis ile vatandaşlar arasındaki gerilimi artıracağı ve vatandaşı polisler karşısında iyice korunmasız bir hale getireceği öngörülebilir. Oysa polis korunan tarafta olduğu kadar koruyan tarafta da olmalı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun