Genel 12 TEMMUZ 2012 / 10:59

İlk sanal market Turkcell'in değil (mi?)

"İlk sanal market Turkcell'in değil!"

Turkcell, Türkiye'deki telekom sektörünün ilk sanal mağazasını açtığını duyurmasına Telekomcular Derneği'nden tepki geldi. Turkcell tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de telekom sektörünün ilk çevrimiçi mağazasının http://magaza.turkcell.com.tr/ adresi üzerinde açıldığı duyurulmuştu. Site üzerinden lira yükleme, internet paketi yükleme, web mesaj gibi hizmetlerin yanında telefon, notebook ve tabletler, aksesuarlar ve VINN satışlarının da sunulduğu belirtilmiş, ajanslar tarafından yayınlanmıştı.

Telekomcular Derneği'nden gelen açıklamaysa bunun tersi yönünde. Dernek, Türkiye'nin ilk sanal alışveriş sitesinin Türk Telekom tarafından 16 Haziran 2001 tarihinde hayata geçirildiğini ve Turkcell'in açıklamasının gerçeklik taşımadığını öne sürdü.

Açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz.
Ve görev başa düştü. Türkiye’de Telekom sektörünün ilk sanal marketini Türkcell değil Türk Telekom kurdu. Türk Telekom’un 16 Haziran 2001 tarihinde faaliyete geçirdiği TT Market, Telekom sektörünün ilk sanal alışveriş sitesiydi. Bu site ilk kamu alışveriş sitesi olma özelliğini de taşıyordu. Telekart, bilişim kitapları, telefon makineleri, clip/clir cihazlarının satıldığı bu sanal market , altı ay gibi kısa bir sürede yatırım bedelini amorti etmişti. 2003 yılından sonra yenilenmeyen sitenin faaliyeti, bildiğimiz kadarıyla 2008 yılında durduruldu. Kamu’nun kısıtlı imkanlarıyla kurulan bu sitenin daha sonra yenilenmemesi, kapsamının genişletilmemesi ve nihayet faaliyetinin durdurulması Türk Telekom yönetiminin bir eksikliği. Ama bu eksiklik, Turkcell’in açıklamasının doğru olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Ama ne yazık ki, Türk Telekom’un kurumsal hafızası yok olmuş durumda. Kendi geçmişine sahip çıkamıyor. "Hayır, sektörün ilk bireysel alışveriş sitesini biz kurduk" diyemiyor.

Telekomcular Derneği olarak, bu vesile ile; kamu yönetiminde olmanın tüm kısıtlarına rağmen, 2001 Haziranında kamu kuruluşlarının ve telekom sektörünün ilk sanal mağazası olan TT Market’i kurmak için mesai mefhumu gözetmeden çalışan, mevzuatla cebelleşen, statükocu anlayışla boğuşan, üst yönetimi ikna etmek için çabalayan ve sonuçta bir ilke imza atan o tarihteki pazarlama dairesindeki ekibe teşekkürü borç biliyoruz.
YORUMLAR
mahmut yıldız 13 TEMMUZ 2012 / 11:55 0 0
migros telekom sektöründe mi
Hüseyin Aktuğ 12 TEMMUZ 2012 / 17:52 0 0
İlk Sanal Market Migros'un. 1997'de açtı ve halen Türkiye'nin ilk ve en büyük Online Süpermarketi olarak çalışıyor. www.sanalmarket.com.tr
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun