Genel 04 ARALIK 2008 / 09:44

İlk motorize posta hizmetinden 3G iletişim ağına

1903 yılında, bir taşıt edinerek Avrupa’da mektup ve paketlerin taşınmasını motorize hale getiren ilk kuruluş olan Karadağ Postanesi bugün de 3G iletişim ağını kullanıyor.

1903 yılında, bir taşıt edinerek Avrupa’da mektup ve paketlerin taşınmasını motorize hale getiren ilk kuruluş olan Karadağ Postanesi bugün de 3G iletişim ağını kullanıyor.


Günümüzde ülkedeki tek posta hizmetleri sağlayıcısı olan Karadağ Postanesi, yaklaşık 140 şubede binin üzerinde kişiyi istihdam ediyor. Postane, 1998’deki serbestleşmeden sonra, 10 yıl boyunca veri iletişimini devlete ait bir veri ağı üzerinden ücretsiz sağladı. Ancak ağın yaşı, veri aktarımının beklenen yıllık masrafları ve müşterilere farklı online hizmetler sunma isteği, yeni ağ projesinin başlatılmasında rol oynadı.


 


Yapılan anlaşma çerçevesinde BT çözüm ve hizmetleri sunan S&T, Karadağ Postanesi’nin merkezini, modern bir omurga ağıyla ülke genelindeki 72 şubeye bağladı. Pilot proje, iki şube ve ana postane arasında bir yıllık test sürecini içerdi. 2008’in ilk aylarında, 72 şube IPSec VPN uçtan uca bağlantılar kullanılarak yeni iletişim ağıyla merkeze bağlandı.


 


S&T’den verilen bilgiye göre Karadağ’da tek olan bu ağ, sabit ve mobil ağ bileşenlerini bir araya getirerek, sabit ağ altyapısı bulunmayan yerlerde bile posta veri iletişiminin kurulmasını sağlıyor. Ayrıca, yıllık veri iletişimi maliyetlerinin de bir önceki ağa kıyasla ciddi ölçüde azaldığı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun