Genel 26 MART 2014 / 11:26

İlk mobil süperbilgisayar tanıtıldı

NVIDIA bugün tümleşik sistemler için kullanılan dünyanın ilk mobil süperbilgisayarını temel alan bir geliştirici platformunu tanıtarak bilgisayarla görme, görüntü işleme ve gerçek zamanlı veri işleme tekniklerinin kullanıldığı yeni nesil uygulamalarının geliştirilmesi için kapı açtı. Jetson TK1 DevKit’te Tegra K1’in bilgisayar becerileri kullanılarak robot teknolojisi, tıp, havacılık elektroniği ve otomotiv endüstrileri için yeni bilgisayarla görme uygulamaları geliştiriliyor.


NVIDIA Jetson TK1 platformu geliştiricilere robotların kusursuz dolaşmasını, doktorların mobil ultrasonla taramalar yapmasını, pilotsuz uçakların hareketli cisimlerden kaçınmasını ve araçların yayaları tespit etmesini sağlayan sistemleri ve uygulamaları hazırlamaları için gereken araçları sunuyor.

Benzer tümleşik platformların neredeyse üç katı olan 326 gigaflopluk eşsiz performansıyla Jetson TK1 Geliştirici Setinde en kapsamlı paralel bilgisayar platformu ve programlama modeli olan NVIDIA CUDA mimarisini temel alan eksiksiz C/C++ araç seti bulunuyor. Bununla program yapmak mevcut tümleşik sistemlerde sıkça kullanılan FPGA, özel ASIC ve DSP işlemcilere göre  daha kolay.

NVIDIA’da Hızlandırılmış Bilişim Başkan Yardımcısı Ian Buck’a göre, “Jetson TK1 tümleşik bilişimi makinelerin eş zamanlı olarak etkileşime girip çevrelerine uyum sağladığı bir geleceğe doğru hızla götürmektedir. Bu platform sayesinde geliştiriciler bilgisayarla görme uygulamasını elde taşınan aygıtlarla tam olarak kullanıp düşük güçlü aygıtlara süperbilgisayar becerileri kazandırabilir.”

Özünde Tegra K1 var

Jetson TK1 Geliştirici Setinin özünde, NVIDA’nın, dünyanın en gelişmiş ve enerjiyi en verimli kullanan GPU’su olan NVIDIA Kepler™ mimarisini temel almış 192 çekirdekli süper çipi olan Tegra K1 mobil işlemci var. Tegra K1’in tamamen programlanabilen 192 çekirdeği dünyanın en gelişmiş grafik ve bilgisayar performansını mobil biçim katsayısı halinde sunuyor.

Tegra K1 işlemci Oak Ridge National Laboratories’deki Titan süperbilgisayar adı verilen ABD’nin en hızlı süperbilgisayarına ve aynı zamanda dünyanın en verimli 10 süperbilgisayarına güç veren Kepler mimarisinin aynısını temel alır. 8.000’den fazla kurumda 100 binin üzerinde geliştiricisi olup 62 ülkedeki büyük üniversitelerde öğretilen CUDA için sıfırdan tasarlanan Jetson TK1 Geliştirici Setinde yazılımcıların hesap yoğunluklu sistemleri hızla geliştirip kullanmaları için gereken programlama araçları var..

Endüstri, robot teknolojisi ve tıp alanlarından bir dizi geliştirici ve sistem kurucu bu geliştirme platformunu desteklediklerini ifade ediyor.

GE Intelligent Platforms Ürün Müdürü Simon Collins’e göre, “Tegra K1 zorlu ve endüstriyel tümleşil piyasasında ne mümkünse onu değiştirebilir. Daha önce 100 watt ya da üzeri tüketim yapan 10 watt altı alanında çözümler sunabilmeyi umuyoruz.”

iRobot Corporation Stratejik Teknoloji Geliştirme Direktörü Chris Jones’a göre: “Jetson TK1’in sunduğu seviyedeki performansın ve enerji verimliliğinin yardımıyla gerçek zamanlı obje tanıyabilen ve böylece hemen hemen her yere kendi başına gezebilen robotların geliştirilmesi mümkün olabilir. Eski nesil CUDA geliştirme setiyle yaşadığımız deneyimlerle robotları kendi çevreleriyle daha zekice iletişim kurabilecek şekilde eğitmemiz zaten mümkün hale gelmişti.”

VisionWorks yazılım alet seti

Jetson TK1 platformu uygulamaların hızla oluşturulması için birtakım bilgisayarla görme ve görüntü işleme algoritmaları temin eden NVIDIA VisionWorks alet setini desteklemektedir. Bunlar arasında robot teknolojisi, arttırılmış gerçeklik, bilgisayarlı fotoğrafçılık, insan-bilgisayar arayüzü ve gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) gibi alanlardaki CUDA destekli beceriler sayılabilir.

Geliştirici araçları

Jetson TK1 Geliştirici Seti, çok büyük ölçekte paralel uygulamalar geliştirmek üzere hata ayıklayıcılar ve profil oluşturucular dahil CUDA 6.0 geliştirici araç süiti tarafından tamamen destekleniyor. CUDA 6 ayrıca NVIDIA’nın FFT’ler, lineer cebir, seyrek matris, artı görüntü ve video işleme için hızlandırılmış kütüphanelerini de ARM platformuna taşıyor.

Donanım becerileri

Jetson TK1 Ocak ayındaki Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarında tanıtılan Tegra K1 için ilk geliştirici platformu. 2GB belleğe sahiptir ve USB 3.0 için giriş/çıkış konektörleri, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, audio, SATA, miniPCIe ve bir SD kartı yuvası içeriyor.

İçeriğinde bir pano desteği paketi ve CUDA ve VisionWorks alet setinin yanı sıra OpenGL 4.4’ü içeren bir dizi yazılım vardır. Ayrıca geliştirme ve profil oluşturma araçlarından, kameralar ve aksesuarlar için ezber bozucu destekten ve Avionic Design, GE Akıllı Platformları, ICD, SECO ve Toshiba DME dahil NVIDIA’nın ortak destekleme ağından oluşan bir süit içeriyor.

NVIDIA Jetson TK1 Geliştirme Seti için bugünden itibaren ABD’de nvidia.com, Microcenter ve Newegg’de 192 ABD dolarından başlayan fiyatlarla ön sipariş verilebilir. Ayrıca Avrupa’da Avionic Design, SECO ve Zotac’tan da ön siparişle temin edilebilir.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun