Genel 09 KASIM 2009 / 12:00

İlk iPhone solucanı, Rick Astley duvar kağıdını diğer telefonlara bulaştırıyor

Apple iPhone için yazılan ilk solucan ortaya çıktı ve Avustralya'daki diğer telefonlara bulaşıyor.

Apple iPhone için yazılan ilk solucan ortaya çıktı ve Avustralya'daki diğer telefonlara bulaşıyor.


Ikee olarak bilinen solucan, güvenlik uzmanlarının söylediğine göre, aslında lisanssız yazılım kullanan kullanıcıları tehdit ediyor.

Ikee aslında kötü bir şey yapmıyor, kullanıcının duvar kağıdını 80'lerin şarkıcısı Rick Astley'in fotoğrafına dönüştürüyor ve sonra diğer telefonlara bulaştırmak için arayışa geçiyor. Ancak solucanın, iPhone'dan özel bir bilgi çalma gibi daha tehlikeli işler yapması için değiştirilebileceği ön görülüyor. Güvenlik sağlayıcısı Sophos'un Teknoloji Danışmanı Graham Cluley, "Birilerinin bu kodu alıp daha kötü amaçlar için kullanması gibi gerçek bir tehlike var ortada" diyor.

Solucan, iPhone kullanıcılarının çoğunluğunu etkilemiyor ancak hala kullanımda olan iPhone'un varsayılan şifresi "alpine" ile SSH (Güvenlik Çatısı) olarak bilinen bir Unix sürümü olan kırılmış iPhone'ları kullananlar ciddi şekilde virüsten etkileniyor.

Solucanın, Avustralya'dan Ashley Towns isimli 21 yaşındaki işsiz bir programcı tarafından yazıldığını söylemekte fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun