Genel 02 AĞUSTOS 2010 / 14:01

İlham perisi gelmiyorsa sözümüze kulak verin

Yarım saatlik sıkı egzersizin yaratıcılığı en az 2 saat boyunca körüklediğini biliyor muydunuz?

Yarım saatlik sıkı egzersizin yaratıcılığı en az 2 saat boyunca körüklediğini biliyor muydunuz?


Yaratıcılık; her hangi bir fikir üzerine yenilerini ekleyebilme, fikirler arasında bağlantıları kurabilme hatta bir fikri baştan yaratmadır. Peki nasıl yaratıcı olunur? Newsweek'teki haberde geçen birkaç ipucuna birlikte göz atalım.

Öncelikle toplanılarak yapılan beyin fırtınalarının etkili olabileceği düşünülüyor. Çünkü birkaç insan yan yana geldiğinde daha yaratıcı olabildiği kanıtlandı. Fikir fikri açıyor ve ortaya daha yaratıcı fikirler çıkabiliyor. Bazen de fikirler istenildiği gibi söylenemediğinde beyin fırtınaları tersine dönerek eldeki yaratıcılığı da kaybettiriyor.

Oklahoma Üniversitesi profesörlerinden Michael Mumford'a göre insanların yarısı ‘beyin fırtınalarından' istediği verimi alamıyor. Ayrıca Mumford da yetişkin ya da çocuklar için yapılan yaratıcılık kurslarının da işe yaramadığını söylüyor. Bu kursların insanın doğal yaratıcılığını bile körelttiğini düşünen Mumford, zorla yaratıcılığın gelişmeyeceğini düşünüyor.

Profesör Michael Mumford'a göre, yaratıcılık için yöneticilerin çalışanlarıyla kurduğu ilişkiler önem kazanıyor. Bir çalışana "yaratıcı ol" denmesinin sonuç vermeyeceği, bunun yerine "öyle bir şeyle gel ki ailenden ya da arkadaşlarından kimse bunu düşünemesin" gibi motivasyon ilişkisi kurulması gerektiği belirtiliyor.

Günde otuz dakika egzersiz yaratıcılığa iyi geliyor

İnsanların günde otuz dakika egzersiz yapmasının yaratıcılığa doğrudan etkisi bulunuyor. Fiziksel olarak sağlıklı durumda bulunmak, belli aralıklarla spor yapmak kısa vadede hemen etkisini gösteriyor ve kişi daha yaratıcı oluyor.

Aynı anda iki işi yapmak yaratıcılığı öldürüyor. Her çalışanın elinde birden fazla iş olabilir ancak bu işleri aynı anda yürütmek yerine, ara vererek çalışmak gerekiyor. Ayrıca ara vererek birkaç işte çalışmak da yaratıcılığa iyi bile geliyor.

Fazla televizyon izlemek yaratıcılığı baltalıyor

Texas Üniversitesi'nden Profesör Elizabeth Vandewater'a göre de bir çocuğun düzenli televizyon izlemesinde yaşanan her saat artışında, çocuk yaratıcı aktivitelerden yüzde 11 oranında uzaklaşıyor. Kendi kurguladığı oyunları ya da resim yapmak, müzik dinlemek gibi sanatsal etkinlikleri de gerçekleştirmek istemiyor. Çocuk, günde üç saatini televizyon karşısında geçiriyorsa kişisel yaratıcılığı büyük sekteye uğruyor.

Bir başka teori de Adam Galinsky tarafından ortaya atılıyor. Galinsky'ye göre, ilk ya da ikinci nesil göçmenlerin yaratıcılıkları üst düzeyde oluyor. Böylece, farklı kültürel deneyimler yaşamak insanları kolay adapte olabilir ve daha esnek yapabiliyor. Başka kültürleri araştırmak da benzer bir etki gösterebilir. Galinsky'nin çalışmalarına göre 45 dakikalık bir seansta gösterilen Çin görselleri, izleyenleri daha yaratıcı yapıyor.

Çalışanlar fikirlerini rahatlıkla söyleyebilmeli

ESCP'den Profesör Isaac Getz de şekillendirilmiş protokoller, kalın çizgilerle belirlenmiş kurallar çalışanların üstlerine yaratıcı tekliflerde bulunmasını engelliyor. Getz'in önerisine göre, çalışanlar bu kurallardan sıyrılarak doğrudan uygulamaya bile geçebilmeli. Toyota'nın üretildiği Georfetown'daki fabrikada çalışanların fikirleri yüzde 99'a kadar uygulanıyor ve çok başarılı sonuçlar alınıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun