Genel 28 KASIM 2008 / 13:47

İhale tamamlandı, gözler operatörlerde

3G ihalesinin ardından açıklama yapan GSM opertatörleri durum değerlendirmesi yaptılar.

3G ihalesinin ardından açıklama yapan GSM opertatörleri durum değerlendirmesi yaptılar.


İhalenin seyri


3G ihalesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda Turkcell, Vodafone ve Avea şirket yöneticileri ile BTK Genel Başkan Yardımcısı Orhan Öge başkanlığındaki komisyon üyelerinin katılımıyla yapıldı. İhale A tipi lisans için verilen tekliflerin açılmasıyla başladı. Kapalı tekliflerde en yüksek teklifi 298 milyon avro ile Vodafone verdi. Ardından Turkcell 287 milyon avro ve Avea 285 milyon avro teklifi açıldı. Daha sonra 10 milyon avro ve katları şeklinde gerçekleştirilen açık arttırmaya geçildi. Açık arttırmada en düşük kapalı teklifi veren Avea'nın 318 milyon avro, Turkcell'in 328 milyon avro teklif ettiği ilk turda Vodafone açık artırmadan çekildi. İkinci turda Avea 348 milyon avro, Turkcell ise 358 milyon avro teklif etti. Üçüncü turda Avea'nın çekilmesi üzerine, A tipi lisans ihalesinde en yüksek teklifi 358 milyon avro ile Turkcell vermiş oldu. A tipi lisansın ardından geçilen B tipi lisans ihalesinde Avea ve Vodafone kapalı zarfta tekliflerini sundu. Her iki şirketinde kapalı zarfından 250 milyon avro çıkmasının ardından şirketler sözlü açık arttırmaya katılmayacaklarını bildirdi ve kura çekiminde B tipi lisansını Vodafone kazandı. C tipi lisans için Avea 214 milyon avro teklifini sundu. BTK Başkan Yardımcısı Orhan Öge, Avea’yı sözlü teklif vermeye davet etti. Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan sözlü teklif vermeye katılmayacaklarını belirtti ve C tipi lisansı da Avea’nın olmasıyla ihale süreci sona erdi. BTK Başkan Yardımcısı Öge, 3N ilişkin D tipi lisans ihalesinin, katılımcı olmadığı için iptal edildiğini açıkladı.


A, B, C tipi lisanslar için yapılan ihalenin ardından en yüksek teklifi veren işletmecilerle BTK arasında imzalanacak imtiyaz sözleşmesi taslakları Danıştay'a gönderilecek. Daha sonra bu taslaklar Danıştay'a gönderilecek. 2 ay sürecek inceleme sürecinin ardından Danıştay'ın taslakları onaylaması halinde BTK ile ihaleyi kazanan operatörler arasında imtiyaz sözleşmeleri imzalanacak. Operatörlerin 3 ay içinde tesislerini kurup işletmeye başlamaları gerekiyor.


Ciliv “Kriz ortamında memleketimize 858 milyon YTL kaynak yarattığımız için mutluyuz”


A lisansı için en yüksek teklifi veren Turkcell’in Genel Müdürü Süreyya Ciliv, ihale sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İhaleyi kazanmaktan memnun olduklarını dile getiren Ciliv, ''Kriz olmasına rağmen KDV'sini de eklerseniz bu teklif 858 milyon YTL'dir. En geniş bandı aldık. Bu banttan müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağız. Bu frekansı kullanma hakkını alırken 1 milyar YTL'ye yakın bir kaynak yaratmak önemli. Üçüncü nesil bizi gerçekten mobil çağına götürecek. Kablosuz ve mobil ortamda internete hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmak mümkün olacak. Mobil televizyon hizmeti ve mobil telefondan görüntülü görüşmek de mümkün olabilecek. 2009 yılı Haziran veya Temmuz ayında müşterilerimiz 3N hizmetlerinden yararlanabilecek."


Gray “Türkiye’ye ne kadar bağlı olduğumuzu gösterdik”


Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Iay Gray, uluslararası bir şirket olarak 600 milyon YTL civarında teklif verdiklerini ve Türkiye’ye bu konuda ne kadar bağlı olduğumuz gösterdik dedi. Uluslararası faaliyet gösteren bir şirket olarak tecrübelerini Türkiye’ye aktaracaklarını kaydeden Gray, dünya’da 33 milyon abonelerinin olduğunu hızlı interneti daha fazla müşteriye götürmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.


Türktan, “3G ile tüm Türkiye’yi hızlı internetle buluşturacağız”


İhale sonrası açıklama yapan Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, 3G ile Türkiye’nin dijitalleşmesi ve bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda önemli adımlar atılacağını belirtti. Türktan, “Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü olarak 2007 yılı başında hayata geçirdiğimiz yeni nesil IP tabanlı çekirdek şebekemizle, altyapımızı 3G dahil tüm yeni teknolojilere uyumlu hale getirdik. Gerek altyapı yatırımlarımızla, gerekse yenilikçi ürün ve hizmetlerimizle 3G’ye hazırız. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz" dedi. Acarer, “Ar-Ge elemanları Türk olmalı” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, A, B ve C tipi ihalelerinde toplam 1 milyar avro gibi bir rakama ulaşmayı hedeflediklerini tam olarak bu rakama ulaşılmasa da yakın bir rakama ulaştıklarından dolayı memnun olduğunu ifade etti. 3G’de şirketlerin Ar-Ge konusunda Türk çalışanları tercih etmesi gerektiğini vurgulayarak “Bu konuda kendi içeriğimizi ve teknolojilerimizi Türk çalışanlarla üretmeliyiz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun