Genel 27 NİSAN 2009 / 10:11

IDEF 2009 başladı

1993 yılından bugüne gelenekselleşen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi fuarı bu yıl İstanbul'da açıldı.

1993 yılından bugüne gelenekselleşen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi fuarı bu yıl İstanbul'da açıldı.


73 ülkeden 31 bakanın ve 400'e yakın yabancı delegasyonun katıldığı fuarın açılış konuşmalarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Emekli Korgeneral Engin Alan gerçekleştirdi.


IDEF'09 çerçevesinde savunma bakanları, genelkurmay başkanları üst düzey yöneticiler tedarik ve savunma teçhizatı alanında karşılıklı görüş alışverişi ve işbirliği anlaşmaları imzalayacaklar.


IDEF'09 açılış konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası alanda ve bölgesinde barışa önemli katkıları olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyesi olduğunu da hatırlatarak Bosna-Hersek, Kosova, Afganistan ve son olarak Aden Körfezi'nde uluslararası barışı korumaya yönelik görevlerde yer aldığını kaydetti. Erdoğan, bu zor coğrafyada hem barışı korumak, hem de kendi güvenliği için savunma sanayini güçlü tutmak zorunda olunduğunu belirtti.


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuşmasında dost ve müttefik ülke temsilcilerini ve dünyanın önde gelen firmalarını görmenin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, fuarın ilk defa amacına uygun olarak içerisine deniz unsurlarının da katıldığı İstanbul'da gerçekleşmesinin önemini vurguladı.


IDEF'09 açılışında konuşan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Emekli Korgeneral Engin Alan fuarın bu yıl Avrupa ve Asya kıtalarını bağlayan ve bir taraftan da 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'da ilk defa yapılacak olmasının "Avrasya Buluşması" olarak isimlendirilen IDEF fuarına ayrı bir heyecan kattığını söyledi.


Fuar 30 Nisan'a kadar devam edecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun