Genel 03 EKİM 2011 / 14:04

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 başladı

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 başladı

Üç gün boyunca 23 ülkeden 244 konuşmacıya, 10 ana konferans ve 83 oturuma ev sahipliği yapacak olan Zirve’nin açılışını AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptı.Bu yıl bölgesel yapılanmasıyla bölgesel bir iş birliği platformu olarak kurgulanan ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11’in üç günlük iş ve teknoloji dünyası maratonu başladı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açılışta bulunduğu Zirve’de Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, BTK Başkanı Tayfun Acerer, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut da kürsüye çıkan diğer isimler isimler arasında yer aldı.

Açılışta söz alan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, 11. Yılında ICT Summit Eurasia’nın Avrasya’nın en güçlü etkinliği olması amacıyla yola çıktığını vurguladı. Bu yıl ilk defa 23 ülkeden 244 konuşmacıyı biraraya 10 ana konferans ve 83 oturumla biraraya getirdiklerini belirten Taşdemir, Zirve’nin üç gün boyunca 4 bin kişiyi ağırlayacağını dile getirdi.

[caption id="attachment_35698" align="alignnone" width="455" caption="İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir"][/caption]

Zirve’nin bu yıl ilk defa uluslararası bilişim projelerinin yarıştığı TİKA destekli ICT Summit Ödülleri’ne ev sahipliği yapacağını da vurgulayan Taşdemir, Zirve’nin İTO desteğiyle gerçekleşen buluşturma toplantıları ile de bölgedeki işbirliği ekonomisini canlandıracağını belirtti.

"Altyapının esaslarını çizeceğiz"

11. yılında Zirve’nin başlığı “ Sınırlar Kalkıyor” diyerek söze başlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilişimin sınır tanımayan bir yapı olduğunu hatırlattı. Teknoloji ile dünyada yaşayan milyarlarca insanın birbiri ile iş yaptığını belirten Yıldırım, “Küresel kalkınmışlık ve sayısal uçurum farkını ortadan kaldırmak, küresel adaletsizlikleri en aza indirmek gerekiyor. Bunu yapacak şey de bilişim.Türkiye bu doğrultuda bilgiyi üreten, bilgiye sahip olan ülke olma kararını vermiştir. Atatürk’ün gösterdiği muassır medeniyetler seviyesine gelmek için 2023 vizyonunu oluşturduk, eylem planlarımızı yaptık. Bundan sonra bilişimin yollarını açmamız gerekiyor” diye konuştu.

[caption id="attachment_35691" align="alignleft" width="200" caption="Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım"][/caption]

Türkiye Avrupa’nın üçüncü nesil uygulamalarında en iyisi olduğunu da belirten Yıldırım, “Bu konuda Avrupa’nın önüne geçtik. Burada altyapı çok önemli. Biz de altyapının esaslarını çizeceğiz. Yeni bir düzenleme getiriyoruz. Geçiş haklarının tamamı; tek bir merkezden yönetilecek. Hak eden kurum yerel ve merkezi idare bu merkezden hakkını alacak. Altyapıdan ticaret olmaz” dedi.

Bilişimin AB müzakerelerinde kapanmayan konular arasında yer aldığını ve ilk AB görüşmelerinin de 6 yıl önce 3 Ekim’de başladığını hatırlatan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, tek tıkla dünyanın değişebildiği bir dünyada yaşandığını AB’nin 7 ana gündem omugasından birinin de dijital gündem olduğuna vurgu yaptı.

"Küresel oyuncuların da katkısı önemli"

ATOS Türkiye CEO’su Orhan Akbulut ise Türkiye’nin ekonomik dinamizmine dikkat çekerek bunun değere dönüşmesinin önemine işaret ederek özel sektör, kamu ve STK’lara önemli görevler düştüğünü belirtti. Küresel oyuncuların da bu gelişime önemli katklıları olacağını vurguladı.

"Dijital çağ değişim süreci iyi yönetilmeli"

Değişen dünya düzeninde sınırların kalktığı yeni bir dünyanın oluştuğuna vurgu yapan Timuray ise konuşmasında dünyada hızlı biçimde artan mobil internet trafiğine dikkat çekti. Araştırmaların 2015 yılında mobil internet trafiğinin 26 kat artacağını öngördüğünü belirten Timuray, bu dönüşümün geleceğe dair değişim konularının da gündeme alınması gerekliliğini ortaya koyduğunu belirtti.

[caption id="attachment_35696" align="alignnone" width="455" caption="Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray"][/caption]

Yeni dijital çağ iyi yönetilebilirse Türkiye ICT sektörünün de dünya markaları çıkaracak itici güç konumuna gelmesinin mümkün olabileceğini belirten Timuray, Oksijen gibi Ar-Ge şirketlerinin çoğalmasını istediklerini dile getirdi. Timuray, Zirve’nin de ICT sektörünün gelişimi için yol haritası sunacağını düşündüklerini belirtti.

"Dijital Türkiye için adımlar belli"

Açılışta söz alan Dijital Türkiye Başkanı Faruk Eczacıbaşı da Dünya Ekonomik Forum Küresel Raporu’na göre Türkiye’nin 142 ülke arasında 59. sırada yer aldığını gösterdiğini ve geçmiş yıllara göre gelişim gösterdiğini ancak ilk on ekonomi arasına girmeyi hedefleyen 2023 yılı için de daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

[caption id="" align="alignnone" width="455" caption="Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı"][/caption]

Dijital Türkiye olarak yapılması gerekenleri de sıralayan Eczacıbaşı, “nitelikli iş gücü için eğitim reformu önem kazanıyor, Fatih Projesi donanımın yanısıra yazılım, lojistik ve öğretmenlerin eğitimi ile birlikte le alınmalı. Kırsal kesimde genişbantlı bir sistemin ülkenin ekonomik kabiliyetini bir yerden bir yere taşıyacak noktaya getirilmesi önem kazanıyor” diye konuştu. Her sektöre değen bilişim sektörünün kaldırıcı gücünün STK, kamu ve özel sektör ekseninde çok daha iyi koordine edilmesi gerektiğini de belirten Eczacıbaşı, üretimde farklılaşma yolunu seçen ülkelerin başarı hikayelerinin izlendiğini, ülke olarak nefesi açılan ve kulvarda ilerleyen hızlı bir koşucu olarak yarışı istikrarlı devam ettirmenin gerekliliğinin de unutulmaması gereğine vurgu yaptı.

"Bilişim modern zamanların kılıcı"

[caption id="attachment_35694" align="alignleft" width="200" caption="İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu"][/caption]

İTO Başkan Yardımcı Dursun Topçu ise Zirve’de buluşan siyasi irade, STK ve özel sektörün kalkınmanın geleceğinde bilişim sektörünü gördüğünü vurgulayarak Zirve’nin ana temasının da bilgi teknolojilerinin sınırları kaldıran yapısını adreslediğini belirtti. Bilişimin ticaret ve ekonomiye getirdiği yeni boyutun çok önemli olduğunu kaydeden Topçu, dünyanın çevrimiçi bir pazar haline geldiğini belirtti. Topçu, Zirve’nin de Ortadoğu , Kafkaslar ve Balkanlar iş dünyasını biraraya getireceğini vurguladı.

Mobil trafik önümüzdeki beş yılda 66 kat artacak, altyapı önem kazanıyor

64 milyon mobil, 16 milyon sabit abone sayısı olan Türkiye’nin 11, 3 milyon genişbant abone sayısıyla da ülke nüfusuna göre yüzde 45’lik penetrasyona sahip olduğunu belirten Acarer, “bu da son on yılda yüzde 7777’lik bir genişbant artış hızı olduğunu gösteriyor. AB’de bu ortalama yüzde 833. Aylık 31.7 saat internet kullanıyoruz. Hollanda ve İngiltere’den sonra interneti en yoğun kullanan üyeyiz. Sabit ve mobil altyapıyı geliştimek ve finberi evlere kadar ulaştırılmasını önemsiyoruz” diye konuştu. Sektördeki riskler ve problemlere de değinen Acarer, bunları da “Sektördeki rekabetin makul değerlerin üzerine çıkması, büyük arama motorlarının sektördeki etkinliğinin artması, kira ve altyağı kullanım bedellerinin artışı, siber güvenlik” olarak sıraladı. Önümüzdeki beş yılda mobil trafiğin de 66 kat artacağını belirten Acarer, “mobil altyapının daha da artırılması gereğine de işaret etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun