Genel 28 TEMMUZ 2010 / 06:32

IBM tekel oluşumuna karşı AB kıskacında

IBM, sunucu piyasasında yer edinmek isteyen Microsoft ve diğer rakiplerini suçluyor.

IBM, sunucu piyasasında yer edinmek isteyen Microsoft ve diğer rakiplerini suçluyor.


Avrupa Birliği tekel oluşumunu engellemek amacıyla bu kez de IBM'i karşısına aldı. IBM'in bilgisayar piyasasındaki büyük etkisi araştırılmaya başlandı.

IBM'e göre bu soruşturma, Microsoft başta olmak üzere rakipleri tarafından kurnazca hazırlanmış bir komplodan ibaret. IBM, sunucu piyasasındaki hâkimiyetini sağladığı Wintel sunucularının bilgilerini telif ödemeden elde edilmek istendiğini belirtiyor.

Avrupa Birliği Komisyonu'na göre de araştırma daha çok yazılım tedarikçileri T3 ve TurboHercules üzerinde yoğunlaşıyor. IBM'in de bu noktada sağladığı donanımsal ürünlerle tekele yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Potansiyel rakiplerini engellemeye çalışarak piyasadaki tek kaynak olmakla da itham edilen IBM, sadece kişisel mülkiyet haklarını korumaya çalıştıklarını belirtti.

Görünen o ki Avrupa Birliği IBM'in piyasadaki "fazla" etkinliğini bozarak, daha dengeli bir oluşuma gitmeyi planlıyor. Regülatörlerle tekel oluşumunu engellemek için Avrupa Birliği'nde sıkı çalışmalar yapılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun