Genel 24 MART 2010 / 13:46

IBM'le Gaziantep akıllı şehre dönüşecek

IBM'in sosyal sorumluluğa yönelik Kurumsal Hizmet Gücü programının ikinci etabı Gaziantep'te başladı.

IBM'in sosyal sorumluluğa yönelik Kurumsal Hizmet Gücü programının ikinci etabı Gaziantep'te başladı.


IBM'in Kurumsal Hizmet Gücü gönüllüleri; Digital Opportunity Trust, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği'yle birlikte hayata geçirilen program kapsamında, Gaziantep'teki çalışmalarını iki bölümde gerçekleştirecek. Gaziantep için sosyal ve ekonomik konularda ortak akıl geliştirecek birinci ekip çalışmalarını 8 Mart - 2 Nisan, ikinci ekip ise 17 Mayıs -17 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

IBM'in ABD, Brezilya, Hindistan, Japonya, Kore ve Singapur'dan gelen 8 gönüllü çalışanı; Gaziantep Sanayi Odası başta olmak üzere, Gaziantep Belediyesi, Teknopark, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği yapacak. Gaziantep Akıllı Sanayi girişiminin desteklenmesi amacıyla teknopark için stratejik planlama yapacak ekipler, IBM'in Akıllı Dünya ve Akıllı Şehirler vizyonu kapsamında, Gaziantep'in akıllı bir şehre dönüşmesi için çalışacak. Operasyonel işler ve BT alanında belediyelerin hayatını kolaylaştıran yöntemler geliştirecek gönüllüler, Gaziantep'te turizmin gelişmesi için, kongre turizmi konusunda stratejik planlama gerçekleştirecek.

Kurumsal Hizmet Gücü programı hakkında bilgi veren IBM Türk Genel Müdür Yardımcısı Jale Akyel, "IBM sadece inovasyonlarıyla değil, sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma hizmet vermeyi amaçlıyor. 2009'da Mersin'de ilki gerçekleştirilen ve Gaziantep'le devam edecek program kapsamında, Türkiye'nin kalkınma potansiyeli yüksek şehirleri için, sosyal ve ekonomik çözümler aranacak. IBM Türk olarak, Gaziantep'te yapılan çalışmaların şehrin gelişmesi ve kalkınması için bir yol haritası çizeceğine inanıyoruz. Programın Türkiye etabına, 2010'un ikinci yarısında Malatya'da devam edeceğiz" dedi.