Genel 17 AĞUSTOS 2010 / 07:29

IBM gözünü güneşe çevirdi

IBM güneş enerjisi panelleri için verimli ve ekonomik yeni bir hücre üretmeye hazırlanıyor.

IBM güneş enerjisi panelleri için verimli ve ekonomik yeni bir hücre üretmeye hazırlanıyor.


IBM uzmanları pahalı maliyeti nedeniyle yavaş yaygınlaşan güneş enerjisi teknolojisinde kullanılacak, verimli ve ekonomik güneş enerjisi hücresini üretmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. IBM’in üreteceği yeni hücrenin, güneş enerjisi teknolojisinin maliyetini düşürmesi ve güneş panellerinde yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

Dünyada bol miktarda bulunan materyaller kullanılarak üretilecek ve daha önce bu malzemelerle yapılan aygıtlardan yüzde 40 daha verimli olması beklenen yeni enerji hücresi, uygun maliyetli güneş enerjisi arayışına çözüm sunacak. Bakır, kalay, çinko, sülfür ve selyum kullanılarak, eskiye göre daha basit yöntemlerle üretilecek enerji hücresinin, ticari güneş enerjisi panelleri için gereksinim duyulan düzeye yakın bir verimlilik sunması bekleniyor.

IBM deniz suyunu da arıtacak

IBM araştırmacıları, güneş enerjisindeki çalışmalarına, Suudi Arabistan Ulusal Araştırma Kuruluşu’ndaki araştırmacılarla birlikte devam ediyor. Su filtreleme teknolojisinde önemli bir proje geliştirmeyi hedefleyen IBM, güneş enerjisi teknolojisi yardımıyla deniz suyunun tuzundan arındılmasını amaçlıyor. Mikroişlemci teknolojisi ve malzeme üretiminde sahip olduğu uzmanlıktan yararlanan IBM, güneş enerjisi teknolojisine yönelik araştırmasını, yeni su filtreleme teknolojisiyle birleştirmeyi planlıyor.