Genel 15 NİSAN 2010 / 12:35

IBM Energy Star standartlarına uyum sağladı

IBM, bazı modellerinin Energy Star standartlarına uyumlu ilk 4 işlemcili sistemler olduğunu bildirdi.

IBM, bazı modellerinin Energy Star standartlarına uyumlu ilk 4 işlemcili sistemler olduğunu bildirdi.


IBM, POWER7 işlemcisine sahip 750 Express ve POWER 755 modelleriyle sektörde Energy Star standartlarıyla uyumlu, ilk 4 işlemcili sistemlere sahip olduğunu duyurdu. Çevrenin korunmasına yönelik Energy Star sertifikasyonu, Amerika Enerji Bakanlığı ve Çevre Koruma Ajansı'nın ortaklaşa yürüttüğü bir programla, işletme ve bireylerin kullanımı için enerji verimliliği yüksek ürünleri belirliyor ve tanıtıyor.

IBM'in yeni sistemleri; POWER6 işlemcisine oranla, aynı fiyat karşılığında 4 kat daha fazla performans, 3 ile 4 kat arası daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Kullanıcı, sistemin güç yönetim yeteneği sayesinde her kilovat/saatte tüketilen enerjide iletilen iş yükünü en üst düzeye taşıyor.

"Güç Tasarrufu Modu veya Dinamik Güç Tasarrufu Modu", işlemci frekansını yarıya indirerek enerji tüketimini azaltıyor veya voltaj ile frekansı düzenleyerek işlemcinin ve sistemin enerji kullanımını optimize ediyor. "İşlemci Çekirdeği Uyku Modu", iş yükü olmadığı takdirde donanımın çekirdekteki devrelerini kapatarak, işlemci çekirdeğindeki işlemleri durduruyor. "İşlemci Katlama", işlemcileri mevcut iş yüküyle eşleştirerek optimize ediyor ve ihtiyaç duyulmayan işlemcileri uyku moduna alıyor. "Giriş/Çıkış Sistemleri için EnergyScale" ise boş veya kullanılmayan takıp çıkarılabilir PCI adaptör yuvalarını otomatik olarak kapatıyor.