Genel 15 EKİM 2008 / 09:11

IBM Çin’deki Ar-Ge çalışmalarını büyütüyor

IBM yaptığı açıklamada Şangay’da yeni bir Ar-Ge laboratuvarı açacağını duyurdu

IBM yaptığı açıklamada Şangay’da yeni bir Ar-Ge laboratuvarı açacağını duyurdu


IBM, Çin'in Şangay kentinde açacağı yeni araştırma ve geliştirme laboratuvarı ile bilgi işlem kaynaklarının belli bir ücret karşılığında uzaktan kullanımını sağlayan “bilgisayar bulutu” (cloud computing) servisi de dahil, web tabanlı servislerdeki çabalarını ikiye katlamayı amaçlıyor. IBM’in dünya çapında sekiz araştırma laboratuvarı bulunuyor. Şangay’da kurulacak olan laboratuvar, Pekin’deki IBM Çin Araştırma Laboratuvarı’nın (resimde görülen) bir uzantısı niteliğinde olacak.   


Şangay kampüsü, bilgisayar bulutu’na ek olarak, bilgi analitiği, web yollu servis işletimi ve ekran kartlarındaki işlem gücünün grafik işlemlerinin yanında diğer uygulamalarda da kullanımına imkan sağlayan “stream computing” teknolojisine odaklanacak. IBM, araştırma bölümündeki çalışmaların uygulama iş yükü, kaynak kullanımı, güç tüketimi gibi kapsamlı faktörleri izleyen bir keşif sistemini kapsadığını belirtti. Laboratuvarda ayrıca hizmet bilimi entegrasyonu, yönetimi ve IBM’in üniversitelere ilişkin programları çerçevesinde SSME’nin (Hizmet Bilimi, Mühendislik ve Yönetimi) Çin üniversiteleri müfredatına eklenmesi için çalışmalar da yapılacak.


Şirket, Çin’deki hizmet eğitim girişimlerinin küresel ekonomideki öneminin giderek artığına dikkat çekti. IBM SSME’nin akademik disiplin haline gelmesi ile; bilgisayar bilimi, işletim araştırmaları, endüstri mühendisliği, iş stratejileri, yönetim bilimleri, sosyal bilimler ve yasal bilimler için gerekli becerilerin bir araya getirileceğini ve bu bilimlerin de gelişeceğini söyledi.  

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun