Genel 23 ŞUBAT 2009 / 11:49

IBM’in süper bilgisayarı: 20 PF Sequoia

Bilgisayarın bir günde işleyeceği bilgiyi işlemek için, 120 milyar insanın hesap makinesi kullanarak yaklaşık 50 yıl çalışması gerekiyor.

Bilgisayarın bir günde işleyeceği bilgiyi işlemek için, 120 milyar insanın hesap makinesi kullanarak yaklaşık 50 yıl çalışması gerekiyor.


20 petaflopun (saniyede 20 bin trilyon) üzerindeki hızlara ulaşacak Sequoia, ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi için IBM tarafından tasarlanan bir bilgisayar. Bilgisayar, ABD’nin nükleer silahlarının güvenliğini test etmek amacıyla kullanılacak ve gerçek silah testleri yapılması gereksinimini ortadan kaldıracak. Ayrıca astronomi, enerji, genom bilimi ve iklim değişiklikleri konularındaki araştırmalarda da bu hızlı bilgisayardan yararlanılacak.  


Günümüzün en güçlü bilgisayarından 15 kat daha hızlı olacak Sequoia, Linux işletim sistemi kullanacak. Vat başına 3.050 hesaplama yapabilme gücüyle Sequoia, geleceğin IBM BlueGene teknolojisine dayanacak. 96 adet buzdolabı boyutundaki raflar üzerinde sadece 318 metrekare alan kaplayacak sistemde, 1.6 milyon adet IBM POWER işlemcisi ve 1.6 terabayt bellek kullanılacak.


Sözleşme uyarınca 2011’de ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi’ne teslim edilecek Sequoia, 2012’de kullanıma girecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun