Genel 18 EYLÜL 2009 / 08:22

i-mate iflasın eşiğinde

Gelen haberler cep telefonu şirketi i-mate'in zor günler yaşadığını gösteriyor.

Gelen haberler cep telefonu şirketi i-mate'in zor günler yaşadığını gösteriyor.


 

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli i-mate'in Kurucusu ve CEO'su Jim Morrison'ın ülkeyi terk etmeye hazırlandığı ve hatta terk ettiği söylentileri ortalarda dolaşırken, şirket Dubai İnternet Şehri'ndeki ofisini de kapattı. Çalışanlara geçen Çarşamba gönderilen e-postalarda, çalışanların iki aylık zorunlu ücretsiz izin alacakları belirtildi. Ancak çalışanlar bu izinden sonra şirketin tamamen kapanacağı yönünde dedikoduların duyulmaya başladığını belirtiyorlar.

Morrison genel olarak bu konu hakkında sessiz kalmayı yeğliyor ve kendisine ulaşmaya çalışan basının sorularına yanıt vermiyor. i-mate'in perakendeci iş ortaklarının ise artık bu işin yürümeyeceği konusunda bilgilendirildikleri gelen haberler arasında.

i-mate'te yaşanan bu gelişmelerin cihaz sahiplerini nasıl etkileyeceği ya da şirket tamamen kapanırsa örneğin teknik servis ve yedek parça gibi sorunların nasıl aşılacağı ise henüz büyük bir muamma.

2008'in ortalarından bu yana yaşanan global krizde özellikle donanım üreticisi şirketler çok zor durumda kaldılar. i-mate eğer başka bir şirkete satılmadan ya da el değiştirmeden kapanırsa, bunun global anlamda başka donanım markalarının da iflasıyla devam edecek bir süreci tetikleyebileceği de kulislerde konuşulanlar arasında.