Genel 02 ŞUBAT 2016 / 16:06

Hyperloop Prototip Tasarım Yarışması'nı MIT kazandı

Elon Musk’un “daha hızlı ve daha ucuz” mottosuyla hayata geçirdiği ulaşım aracı Hyperloop’un tasarımı için gerçekleşen yarışmayı MIT kazandı.

Haftasonu binlerce lise ve üniversite öğrencisi, Elon Musk ile Hyperloop prototip tasarım fikirlerini paylaşmak için Teksas A&M Üniversitesi’nde buluştu. En iyi tasarım ödülünü layık görülen MIT, Hyperloop tasarımının protipini inşa edecek. Tasarım Misk & Co tarafından test edilecek. 

Tesla CEO’su Elon Musk çılgın projesi Hyperloop’u 2013 Ağustos ayında tanıtmıştı. Ulaşım kaynaklarına yeni bir alternatif getiren Hyperloop, “daha hızlı ve daha ucuz ulaşım” mottosuyla yere değmeyen bir boru yolu içerisinde yer alan kapsül ile seyahat etmeyi mümkün kılıyor. Saatte 1200 kilometre  hıza ulaşabilen kapsüller sayesinde Los Angeles ile San Francisco arası 634 kilometrelik mesafe 30 dakikada kat edebiliyor. İki şehir arası mesafe uçakla bile 1 saat 15 dakika sürerken, Hyperloop bu süreyi neredeyse yarı yarıya indiriyor.Havasız kanallarda itme gücüyle çalışan sistem, 1200 kilometre hıza ulaşabiliyor. İtme gücüyle oluşan sürtünme ve hava basıncını elektronik kompresörler sayesinde önden arkaya atarak, tüp içinde oluşan basınç ve tüpün hızı dengelenebiliyor. Hava basınçlı tamponlarla desteklenen tüp, yerden 0,5 ile 1,3mm yükseklikte ilerliyor. Proje bedeli başta 7 milyar dolar açıklansa da, en az 10 milyara ulaşması bekleniyor.