Genel 29 AĞUSTOS 2013 / 16:13

Hürkuş ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanarak üretilen Temel Eğitim Uçağı “HÜRKUŞ” yer testleri ve taksi testlerini başarıyla tamamladı.
İlk uçuş
TUSAŞ’ın, Kazan tesislerinde Sabah 07:30’da motor çalıştıran HÜRKUŞ, 07:35’te uçuş kulesinden gerekli izinleri aldıktan sonra havalandı. Toplam 33 dakika havada kalan HÜRKUŞ, 9500 ft yüksekliğe tırmanarak kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamladı. Planlamalara uygun olarak tüm uçuşu iniş takımları açık olarak yapan HÜRKUŞ, başarılı bir iniş gerçekleştirdi. 29 Ağustos 2013 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla tamamlamış oldu.
TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu tarihi Türk Havacılık Sanayii'nin Zafer Bayramı olduğunu belirterek, "Hürkuş'u başarıyla uçurduk. Bundan sonra yoğun bir uçuş test programımız var. Hürkuş yüksek motor gücüyle farklı bir ürün olacak" dedi.

Hürkuş ismi
Efsane Türk havacısı Vecihi Hürkuş'un adını taşıyan uçağın ilk uçuşunu tamamlamasını ve Hürkuş isminin göklerle yeniden buluşmasını Rahmetli Vecihi Hürkuş’un kızı Gönül Hürkuş Şarman ve tüm proje çalışanları ve yetkililer tarafından heyecanla izledi.
Özgün ve sertifikalı olan Hürkuş’un daha sonra askeri eğitim ile yakın hava desteği verecek silahlı modeli geliştirilmesi planlanıyor.
Ruhsatlandırmalar
Uçuş iznini T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na (UDHB) bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alan HÜRKUŞ, uçuş test sürecine girdi. Yüzlerce testin yapılmasının ardından UDHB’den uçuşa uygunluk ruhsatını almasıyla ruhsatlandırma sürecini sürdürecek . Avrupa ve dünya satışları içinse , Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından sertifikalandırılacak.
ETİKETLER : hürkuş uçak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun