Genel 14 AĞUSTOS 2009 / 07:03

Huawei ve Netcom işbirliğiyle LTE şebekesi

Norveçli GSM operatörü Netcom, Huawei'nin çözüm ortağı olarak kurulumunu gerçekleştirdiği LTE şebekesinden abonelerine hizmet sunmaya başladı.

Norveçli GSM operatörü Netcom, Huawei'nin çözüm ortağı olarak kurulumunu gerçekleştirdiği LTE şebekesinden abonelerine hizmet sunmaya başladı.


Huawei ve bir TeliaSonera şirketi olan Netcom, Oslo'da dünyanın ilk ticari nitelikteki LTE (Uzun Vadeli Dönüşüm - Long Term Evolution) şebekesinin kurulumunu Mayıs ayında tamamlamıştı. Bu şebeke üzerinden ilk hizmetlerin sunumuna başlandı.

Şebeke üzerinden genişbant gerektiren VoD (Talep Bazlı Video İzleme), online video, FTP, Web'de sörf, video konferans ve görüntülü telefon haberleşmesi gibi uygulamalar başarıyla son kullanıcıya sunuldu. LTE'nin temel radyo teknolojileri MIMO (Multiple Input Multiple Output) ve OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex) sayesinde çoklu terminallere sahip tek bir LTE hücresinde dosya transfer hızı 150 Mbps'e kadar çıkabiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Netcom Başkanı August Bauman şunları söyledi: "Huawei'nin LTE çözümü, lider pozisyonumuzu sürdürmemize büyük katkı sağlayacak. Bu yeni teknolojiyle abonelerimize yüksek hızlı ve yüksek kaliteli 4G mobil genişbant deneyimi yaşatacak yetkinliğe kavuşmuş olduk." Huawei Avrupa Pazarlama Müdürü Edward Zhou da yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Huawei olarak kaydettiğimiz ilerlemeleri müşterilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Onlarla yakın işbirliği içinde çalışarak, LTE şebekesinin avantajlarını müşterilerine en iyi şekilde sunma çabalarına sonuna kadar destek verme kararlılığımızı bundan sonra da sürdüreceğiz."

Huawei'nin sunduğu LTE çözümü yüksek hızlı, yüksek spektrum verimliliğine sahip, All-IP temelli bir mobil şebeke niteliği taşıyor. LTE teknolojisi sayesinde TeliaSonera, müşterilerine çok yüksek hızlı bağlantılara ihtiyaç duyan hizmetleri sunarak onları yeni mobil genişbant çağının nimetlerinden yararlandırma olanağına kavuşmuş oldu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun