Genel 06 NİSAN 2011 / 13:45

Huawei İstanbul'da yaptığı Ar-Ge'yi ihraç etmeye başladı

Kendine ait dünyadaki en büyük Ar-Ge merkezlerinden birini geçtiğimiz yıl İstanbul’da açan Huawei, Türkiye’de geliştirdiği projeleri diğer ülkelere ihraç etmeye başladı.

Dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon ağı çözümleri sunan Huawei, İstanbul Ar-Ge Merkezi için yatırımlarına devam ettiğini açıkladı. Dünya genelinde 20 Ar-Ge merkezi bulunan Huawei’nin, toplam 110 bin çalışanının yarısı Ar-Ge alanında çalışıyor ve şirket her yıl gelirlerinin yüzde 10’undan fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor.

[caption id="attachment_22632" align="alignnone" width="455" caption="Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui Liang ve Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin."][/caption]

Ar-Ge Merkezi yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui Liang, Türkiye’nin Avrupa, Orta Asya ve BDT ülkelerine yakın olması nedeniyle bu bölgelerdeki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini karşılama açısından kendileri için çok önemli bir üs olduğunu belirtti. Liang şöyle devam etti:

“Huawei, dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon çözümleri sağlayan bir şirket. Şu anda 140’dan fazla ülkede dünyanın önde gelen 50 operatörünün 45’ine, dünya çapında iki milyarı aşkın kullanıcısıyla birlikte hizmet sunuyoruz. Tüm dünyadaki faaliyetlerimizde, bulunduğumuz ülkelerin altyapısına, sektörlerine ve ekonomilerine doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunuyoruz. Huawei’nin küresel bir şirket olarak Türkiye’ye yaptığı Ar-Ge yatırımı, Türkiye’ye verdiğimiz önemin bir yansıması olarak değer taşıyor. Türkiye’deki Ar-Ge Merkezimiz ile dünyanın farklı ülkelerine yönelik proje üretiyor, bir anlamda proje ihraç ediyoruz.”

Ar-Ge için 500 bin saat mesai harcandı

Ar-Ge Merkezi’ne geçen yıl yaklaşık 15 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, 2011’de de 25 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirmeyi öngördüklerini belirten Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin, 2011 yılında daha fazla mühendisin Ar-Ge merkezinde istihdam edilmesini planladıklarını belirtti.

Tüm dünyada sahip oldukları Ar-Ge vizyonu ve gücüyle yarının teknolojilerini geliştirdiklerini ve bu bakış açısıyla en büyük ikinci uluslararası Ar-Ge merkezlerini İstanbul’da açtıklarını ifade eden Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Temmuz 2010’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan almış olduğumuz Ar-Ge lisansı ile ülke standartlarında da geçerliliği onaylanan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde bugün, Huawei Türkiye’nin toplam çalışan sayısının neredeyse yarısı görev yapıyor. Son 1 yılda mühendislerimiz 500 bin saatten fazla mesai yaptılar. Mühendislerimiz için hem yeteneklerinin gelişimine katkı sağlamak, hem de projelerimizde mükemmellik hedefimize ulaşmak için yoğun eğitim programları uyguluyoruz.”

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi olarak, sadece Türkiye’nin değil tüm Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)’nin yazılım geliştirme sorumluluğunu üstlendiklerini belirten Kamil Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada 20’den fazla ülkeye proje üretiyoruz. Ar-Ge Merkezimizde 10 farklı ürün ve teknoloji grubunda çalışan ekiplerimiz, uzmanlık alanları çerçevesinde çok sayıda projeye imza attılar. Bugüne kadar 150’den fazla çalışanımızı teknik eğitim almak üzere Çin’deki genel merkezimize gönderdik. Türkiye’deki projelerimizin büyük bir çoğunluğu Türkiye dışındaki operatörler için geliştiriliyor. Gelirlerimizin neredeyse tamamı uluslararası projelerden geliyor. Özellikle güçlü olduğumuz Katma Değerli Servisler ve İş Destek Sistemleri projeleri yanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin yakınsamasıyla önemi giderek artan sosyal ağlar ve gelişmiş arama gibi konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde kurumsal iş çözümleri alanında da projeler geliştireceğiz."

Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui Liang'ın Türkiye pazarına dair iddialı açıklamalarına daha önce "Huawei sektördeki dengeleri bozmaya hazırlanıyor" başlıklı haberimizde yer vermiştik.