Genel 29 AĞUSTOS 2012 / 15:58

Huawei ‘Van için Türkiye Kumbarası’na 60 bin lira attı

Van depremi sonrasında yaraların sarılması için Turkcell’in, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesi ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliği ile başlattığı “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesine bir destek de Huawei'den geldi.2011’in Ekim ayında Van’da kısa aralıklarla meydana gelen iki deprem sonrasında afet bölgesi için birçok kampanya başlatılmış, bilişim ve iletişim sektörü de üzerine düşen sorumluluk bilinciyle yaraların sarılması için bölgeye yardım kampanyaları düzenlemişti. Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesi ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliği ile başlattığı “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesi de destekleyen bireyler ve kurumların katkılarıyla en etkili ve en geniş katılımlı projelerden biri oldu. Huawei de sosyal sorumluluk bilinci gereği Turkcell’in “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesine 60 bin tutarında yardımda bulundu. Öncelikli olarak 185 öğretmenin kullanacağı evlerden oluşan bir öğretmen kampüsüyle, 132 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdu yapımını ve 200 öğrenciye burs dağıtımını hedefleyen projenin kapsamı yapılan bağışlara paralel olarak daha da büyüyecek.

Huawei Türkiye, bağışın yanı sıra afet bölgesinde operatörlerin ağ ve teknik destek ihtiyaçları için teknik destek ekipleri oluşturdu ve hızla bölgeye gönderdi. Turkcell için dört, Vodafone için iki ve Türk Telekom için üç mühendis Van’a giderken, iletişim altyapısının işlerliğinin sağlanması için çok miktarda ekipman, kart, jeneratör gibi malzemeler bölgeye gönderildi.

Şirket, “Van için Türkiye Kumbarası” kampanyasına desteğinin dışında, deprem bölgesi için daha önce de yardımlarda bulunmuştu. Huawei Türkiye Van depremi sonrasında bölgedeki iletişim altyapısının yeniden işler hale getirilmesi için telekom operatörlerine destek sağlamış, böylece deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların yakınları ile haberleşmesi sağlanmıştı.

"Van halkının yanında olmaya devam edeceğiz"

Konuyla ilgili konuşan Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, on yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket olarak Van’da meydana gelen depremden etkilenen insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik destek vermek için çabaladıkları söyledi. Congcheng, deprem sonrasında tüm iletişim altyapısının en kısa sürede ayağa kaldırılmasından, soğuk kış günlerinde giyecek tedarikine kadar uzanan çeşitli alanlardaki doğrudan yardım faaliyetlerimize ek olarak ‘Van İçin Türkiye Kumbarası’ gibi yaraların sarılmasına yönelik desteklerle deprem bölgesinde Huawei Türkiye olarak Van halkının yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Wu Congcheng, “Yaşamı iletişimle zenginleştirmek” ilkemize uygun olarak bu tip afetlerde haberleşmenin ne denli önemli olduğunun farkında olduklarını belirtirken, bu sebeple telekom operatörü müşterilerimizin bölgedeki iletişim altyapısı ihtiyaçlarını hızlı, sürekli ve kalıcı bir şekilde karşılamak için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Van'a yapılan destekle ilgili konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Van’da yaşanan depremlerin ardından, eğitimin aldığı yarayı sarmaya yardımcı olabilmek için hızlıca Türkiye Kumbarası projesini başlattıklarını ifade etti. Öztürkler, şirket olarak yaptıkları 5 milyon liralık bağışın ardından, tüm kamuoyundan gelen bağışlarla proje çığ gibi büyüdüğünün altını çizdi. Her yeni bağışla, proje onlara daha büyük bir mutluluk ve umut kaynağı olduğunu belirten Öztürkler, verdiği destekten ötürü Huawei Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Van için Türkiye Kumbarası’na destek olmak isteyen bireyler ve kurumlar bağış yapmak isteyenler bu adres üzerinden bilgi alabilirler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun