Genel 31 AĞUSTOS 2009 / 13:54

HRbot'a üniversite onayı

HRbot, Boğaziçi Üniversitesi'nde test edildi.

HRbot, Boğaziçi Üniversitesi'nde test edildi.


Web üzerinde mülakat yapan yazılım HRbot, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Güz 2009 mülakatlarında test amaçlı kullanıldı. İşe alım ve 360 derece performans değerlendirme mülakatları için tasarlanan yazılım, yüksek lisans programı mülakatlarına göre uyarlanmış durumda. Yapılan açıklamaya göre yüksek lisans mülakatlarında yazılım mühendisliği programı öğretim üyeleri, başvuran tüm adaylarla görüşmeleri yapıyor. Seçilen adaylar Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Kurulu kararı ile Fen Bilimleri Enstitüsü’ne öneriliyor. Öğrenci adayları için yüz yüze görüşme öncesi simülasyon niteliği de taşıyan mülakatta, HRbot adaydan aldığı yanıta göre sorularını belirledi ve adayların yanıtlarını düzenli bir rapor haline getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof.Dr. M. Ufuk Çağlayan, "Öğrenci adayları ile HRbot aracılığıyla yapılan görüşmelerin detaylı bir rapor halinde elektronik ortamda olması, kısa sürede daha fazla öğrenci adayını tanımamızı önemli ölçüde kolaylaştırdı" dedi. HiperaktİK Kurucu Ortağı Tuğba Avcı ise "Görüşmeler için 500’ün üzerinde soru hazırlandı. Bu sorulardan, Öğrenci Adayının verdiği yanıtlara göre yaklaşık 30 soru çıkıyor. Adaylar istediği yer ve zamanda yaklaşık 15-25 dakika arasında, internet üzerinden mülakatlarını tamamladı. Yüz yüze görüşme öncesi mülakat heyecanını da bastıran adayların yüzde 80'i görüşme sonunda kendilerini iyi ifade ettiklerini belirtti. Çünkü HRbot elemek için değil tanımak için tasarlandı" şeklinde bilgi verdi.

HRbot, tıpkı bir insan gibi diyalog kurarak adaydan aldığı yanıta göre yeni sorusunu belirliyor. Her soruya belirlenmiş süre içinde yanıt verilmesi gerekiyor. Böylece, gerçek bir mülakatta olduğu gibi adayın kendini doğru ve kendi cümleleri ile ifade etmesini sağlıyor. Görüşme sonucunda kapsamlı görüşme raporları veriyor. Görüşme boyunca aldığı yanıtları, mülakat raporu haline getiren yazılım, süreci elektronik ortamda kaydediyor. Böylece görüşme yapılan tüm adayların form ve raporları arasında arama, filtreleme gibi işlemler yapılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun