Genel 25 ŞUBAT 2009 / 16:14

HP ve Sun Microsystems’ten Solaris işbirliği

Yapılan anlaşma ile HP, ProLiant sunucu ve blade platformlarında Sun’ın Solaris 10 işletim sistemi için teknik destek verebilecek.

Yapılan anlaşma ile HP, ProLiant sunucu ve blade platformlarında Sun’ın Solaris 10 işletim sistemi için teknik destek verebilecek.


İki şirketin de kabul ettiği yeni orijinal ekipman üreticisi (OEM) ve destek anlaşması uyarınca, Sun stratejik bir HP ProLiant işletim sistemi dağıtım ortağı oluyor; Solaris de HP ProLiant platformunun belli başlı işletim ortamları arasına katılıyor. Yeni işbirliği, her iki şirkete de yeni pazarlarda HP ProLiant ve blade sunucular üzerinde Solaris ve OpenSolaris talebini artırmak için birlikte çalışma fırsatı veriyor. Anlaşmaya göre HP ve Sun, HP ProLiant üzerinde çalışacak Solaris için tek bir satın alma ve temas noktası sağlayarak, toplam müşteri memnuniyetini artıracak. Şirketler, operasyonel maliyetleri düşürmek için, HP ProLiant sunucular üzerinde Solaris 10 ve HP Insight yazılımlarının entegrasyonunu sağlamak üzere işbirliği yapacak. Bu entegrasyon, kullanılabilirlik ve yönetim iyileştirmeleri getirecek. Anlaşma sonucunda HP, OpenSolaris topluluğundaki katılım oranını da artıracak ve diğer kullanıcılarla birlikte özellik geliştirme ve birlikte çalışabilirlik üzerine çalışacak.