Genel 30 TEMMUZ 2010 / 11:07

HP ve Microsoft bulutta buluşuyor

Şirketlerin bulut bilişim altyapısına geçmelerini kolaylaştırmaya yönelik işbirliği duyuruldu.

Şirketlerin bulut bilişim altyapısına geçmelerini kolaylaştırmaya yönelik işbirliği duyuruldu.


Microsoft'un Azure platformu kullanıcılara her ölçekte veri depolama imkanı verirken, bulut bilişimin ana mantığından uzaklaşmayarak her yerden erişim imkanı veriyor. Microsoft'un bulut bilişim içinde yerini almak için geliştridiği projesi HP ile güçleniyor.

HP ile Microsoft, müşterilerin Windows Azure platformuna geçmesini kolaylaştırmak için tam kapsamlı bir donanım, yazılım, hizmet ve kaynaklandırma çözümü geliştirecekler. Müşteriler Azure platformunu HP'nin Birleşik Altyapılarıyla ofiste kullanabilecek ya da ofis dışında HP veri depolama hizmetlerinden yararlanabilecekler.

HP ve Microsoft, Azure platformu ile müşterilere kolaylıkla ölçeklenebilen, yeni çevrimiçi hizmetler sunan ve Windows ile .NET tabanlı uygulamaların Bulut Bilişim altyapısına taşınmasını kolaylaştıran bir çözüm geliştirmeyi hedefliyor. Böylece HP ve Microsoft iki şirketin Ocak ayında duyurduğu 250 milyon dolarlık altyapı-uygulama ortaklığını ileriye taşıyor.

İşbirliği kapsamında HP Kurumsal Hizmetlerin sunduğu veri merkezi altyapı hizmetleri Windows Azure kullanmak üzere optimize edilecek. Microsoft yılsonuna kadar HP veri merkezleriyle çalışmak üzere sınırlı sayıda Windows Azure platformu üretmeyi planlıyor. HP Birleşik Altyapıları, Microsoft Azure platformu ile HP ağ sistemlerini, ProLiant sunucularını ve performans açısından optimize edilen veri merkezlerini çalıştıracak.