Genel 25 ŞUBAT 2011 / 15:14

HP ve Foxconn masaüstü fabrikasını resmen açtı

HP ve Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikasını açtı

HP, Türkiye'ye verdiği önemi yaklaşık 60 milyon dolarlık fabrika projesiyle göstermeye çalışıyor. Foxconn'un fabrikasından Türk Malı ibareli masaüstü bilgisayarlar Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine sevk edilecek.


[caption id="attachment_20056" align="alignnone" width="455" caption="Çorlu'da kurulan Foxconn Masaüstü Fabrikası"][/caption]

HP ve Foxconn işbirliğiyle hayata geçirilen ve üretime başlayan Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikasının resmi açılışı gerçekleştirildi. Çorlu Avrupa Serbest Bölgesinde inşa edilen Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikası Türk Malı (TM) damgalı HP masaüstü bilgisayarlar üretecek ve üretimini dünyanın çeşitli bölgelerine sevk edecek.HP’nin küresel geliri 126 milyar dolarTam kapasite ile çalıştığında 60 milyon dolarlık yatırıma ulaşacak ve üretiminin yüzde 90’ını başta Doğu Avrupa olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya (ed: Son gelişmelerden sonra bir dönem sıkıntı yaşanabilir) sevk edecek olan fabrika ile HP’nin küresel tedarikçisi Foxconn ve diğer donanım tedarikçileri de Türkiye’ye gelmiş oldu. 22 yıl Türkiye’deki varlığını sürdüren HP, Foxconn’un Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurduğu fabrikayla Türkiye’yi bölge ülkelerine teknoloji ihraç eden önemli bir merkez yapma hedefi taşıyor.Sadece HP’ye üretim yapacak olan Foxconn bilgisayar fabrikası Türkiye’yi HP’nin Avrupa’daki 3 büyük üretim merkezinden biri olarak konumlandırıyor. HP’nin küresel tedarik zincirinde saniyede 2 bilgisayar, 2 yazıcı ve her 15 saniyede 1 sunucu sevki yapılıyor.Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan HP Kişisel Sistemler Grubu EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Eric Cador, “Bilgisayar üretimini Türkiye’de konuşlandırmak, HP’nin dünyanın hızla gelişen bölgelerinde artan müşteri taleplerini karşılama stratejisinin bir parçasıdır” dedi.Türkiye, HP’nin küresel stratejisinde merkez üssü oluyor


[caption id="attachment_20057" align="alignnone" width="455" caption="HP Genel Müdürü Serdar Urçar"][/caption]
HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, törendeki konuşmasında şu görüşleri paylaştı: “Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın merkezinde yer alan Türkiye, uzun yıllar boyunca HP’nin küresel stratejisinin önemli bir merkezi olmuştur. Çalışmalar tamamlandığında 60 milyon dolarlık bir yatırıma ulaşacak olan Foxconn bilgisayar fabrikası da HP’nin Türkiye’ye verdiği büyük önemi göstermektedir. Çorlu’daki Foxconn bilgisayar fabrikasıyla Türkiye’yi HP’nin global tedarik zincirinin önemli bir parçası ve EMEA (İsrail, Yunanistan, Türkiye, Ortadoğu, Afrika) bölgesinde stratejik bir sevkiyat üssü yapıyoruz. Ülkemizde dev BT ekosistemimizi güçlendirecek olan masaüstü bilgisayar fabrikamız ile Türkiye’nin sektörel potansiyelini daha da geliştireceğiz. Ayrıca Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikasının, ekonomik şartların elvermesi halinde, ileride bilgisayar yedek parçaları sağlayan bir ulusal tedarik zincirinin oluşturulması bağlamında da stratejik önem taşıdığına inanıyoruz. Ülkemize doğrudan yabancı yatırım çekmenin ve sıfırdan bir şeyler inşa etmenin güçlükleri göze alındığında, Türkiye’deki tüm uluslararası şirketlere örnek olan bu yatırımı Arge çalışmalarımızla da desteklediğimizi eklemek isterim: Dünyanın önde gelen teknoloji laboratuarlarından HP Labs ile işbirliği yapan HP-İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi’nde sürdürdüğümüz yazılım geliştirme çalışmalarımız ve dört büyük üniversitemizde yaptığımız çalışmalarla ulusumuzun geleceğine yatırım yapıyoruz. HP olarak Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümüne yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”"HP Türkiye kategorisi yarattık"HP Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Ertuğ Ayık da konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “Artık şunu da söylüyoruz: HP Türkiye salt bir pazarlama organizasyonu değildir, biz ülkemizin geleceğine yatırım yapan ciddi bir üretim ve Ar-ge kuruluşuyuz. Bugüne kadar Türkiye’de yalnızca uluslararası markalar ve yerel markalar faaliyet gösteriyordu. Biz ise, uluslararası bir marka olmakla birlikte, aynı zamanda Türkiye’ye de yatırım yapan “yerelleşmiş” bir şirket olarak 3. bir kategori yarattık: HP Türkiye kategorisi…”Ayrıca törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK (Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı) Tayfun Acarer, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) Başkan Yardımcısı Dr.Hüseyin Aslan, Foxconn Kidemli Başkan Yardımcısı Jim Chang, Foxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş ve Foxconn Turkiye Üretim Operasyonları Direktörü Nicky Monaghan katıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun