Genel 25 HAZİRAN 2009 / 08:59

HP-İTÜ Yazılım ve İnovasyon Merkezi açıldı

HP, bu merkezle Türkiye'yi MEMA bölgesinin Ar-Ge üssü yapmayı hedefliyor.

HP, bu merkezle Türkiye'yi MEMA bölgesinin Ar-Ge üssü yapmayı hedefliyor.


Türkiye'de 20. yaşını kutlayan HP, üniversitelerle işbirliği alanında öncü bir girişimde bulunarak Türkiye ve MEMA (Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika) ayağında bir ilk olma özelliğini taşıyan HP-İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi'ni İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak yerleşkesinde açtı. HP Laboratuarları'nın deneyim ve bilgi birikiminin yansıtılacağı HP-İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi'nin, Türkiye'yi MEMA bölgesindeki en önemli Ar-Ge üssü olarak konumlandırması hedefleniyor.


Merkez, MEMA bölgesi için daha hızlı ve daha güçlü yazılımların geliştirilmesinin yanı sıra iş dünyasına yönelik teknolojik çözümler de üretecek. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde master ve doktora eğitimlerine devam eden öğrenciler, İTÜ öğretim üyeleriyle birlikte geliştirdikleri yazılım çözümlerini MEMA bölgesindeki ülkelere ihraç edebilecekler.


İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar ve HP Yazılım Grubu Ülke Müdürü Tayfun Topkoç'un ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta, yazılım inovasyon merkezinde gerçekleştirilecek projelere örnek niteliğinde olan HP'nin Proje ve Portföy Yönetimi ile bir CIO'nun kriz ortamında hangi kaynakları, hangi projelerde, ne kadar süre kullanması gerektiğini ortaya koyan çözümün demosu da gösterildi.


Özel sektör ve üniversite yakınlığı inovasyonu körüklüyorİstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, açılışta yaptığı konuşmada bu merkezin İTÜ Teknokent'in Ar-Ge konusunda gerçekleştirdiği katkıları daha da zenginleştireceğini söyledi. Şahin, aynı zamanda yeni yapılan 47 bin metrekarelik Arı-3 yerleşkesiyle teknokentteki kapalı alanın 2,5 kat artacağını, bu yatırımın 20 milyon dolara mal olmasını beklediklerini söyledi.


HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar ise, HP olarak yüzlerce ülkede faaliyet göstermelerine rağmen 236 yıllık köklü bir eğitim kurumuyla birlikte böyle bir çaba içine girmenin Türkiye'nin ayrıcalığı olduğunu belirtti. Üniversite ve özel sektör yakınlığının inovasyonu körükleyen önemli bir yaklaşım olduğunu söyleyen Urçar, bu birlikteliğe destek vermekten dolayı gururlu olduklarını dile getirdi.


HP Yazılım Grubu Ülke Müdürü Tayfun Topkoç ise, HP-İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezinin HP ve HP Laboratuarları'nın endüstriden gelen tecrübesini İTÜ'nün akademik birikim ve bakış açısı ile harmanlayarak, günümüzün ve geleceğin en kritik alanlarından biri olan Ar-Ge projelerinin daha profesyonel olarak geliştirilmesinde etkili olacağını kaydetti. Topkoç, yeni merkezde öğrencilerin teknoloji yönetiminden proje yönetimine, hatta savunma sanayi projelerine kadar geniş bir spektrumda araştırmalar gerçekleştireceklerini belirtti.


Yazılım ve İnovasyon Merkezi tüm MEMA'ya çözüm üretecekMerkezde geliştirilen projeler için HP tarafından fon sağlanacak ve eğitimi sırasında burada çalışan öğrenciler, dünyada yedi ayrı lokasyonda yer alan ve 600'den fazla araştırmacının görev yaptığı dünyanın sayılı AR-GE merkezlerinden olan HP Labs'de çalışma fırsatına sahip olabilecekler. HP, İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi ile sadece Türkiye'de değil, MEMA bölgesinin tamamında ortaya çıkabilecek olan inovatif yazılım gereksinimlerine hızlı ve güçlü bir şekilde cevap vermeyi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun