Genel 25 MAYIS 2010 / 11:07

HP bilgisayarlar Türkiye’de üretilecek

HP ve Foxconn "Made in Turkey” etiketli bilgisayarları yaz sonunda üretmeye başlayacak.

HP ve Foxconn "Made in Turkey” etiketli bilgisayarları yaz sonunda üretmeye başlayacak.


HP, 25 Mayıs tarihinde düzenlediği bir basın toplantısıyla Türkiye’de üretim yapacak olan yeni bilgisayar fabrikası hakkında bilgi tazeledi. Foxconn ve Hp işbirliğinde açılacak olan bilgisayar fabrikası ile Türkiye, HP’nin yeni üretim merkezi olacak. Bu üretim yatırımı ile birlikte HP, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Afrika, Kafkas Bölgesi ve Doğu Avrupa’ya pek çok bilgisayar ihraç etmeyi planlıyor. Yaz sonu itibariyle test üretimi yapacak olan fabrikanın inşası Çorlu’da sürüyor. “Made in Turkey” etiketli ilk bilgisayarlar 2010 yılı sonunda tüketiciyle bulaşacak. Fabrikanın 2 bin yeni istihdam yaratılması beklenirken, ayda 200 bin, yılda 2 milyon adet bilgisayar üretilmesi hedefleniyor. Toplantıda konuşan HP Kişisel Sistemler Grubu Türkiye Müdürü Ertuğ Ayık, HP’nin yeni vizyonu konusunda bilgilere yer verdi. Türkiye’yi sadece bir satış merkezi değil, aynı zamanda bir bilgi merkezi olarak gördüklerini belirten Ayık, 2009 yılının zor bir yıl olduğunu ancak buna rağmen HP’nin Türkiye’de yüzde 35’lik bir büyüme kaydettiğini söyledi. Bu büyümenin 2012’ye kadar 4,9 milyar dolarlık bir pazar payı elde ederek devam edeceğini belirten Ayık, HP’nin 2012 yılında yüzde 54 oranında bir büyüme sağlayacağını dile getirdi. Sektöre ait öngörülerde de bulunan Ayık, şirketlerde satın almalar ve birleşmelerin artacağını bu eğilimin Türkiye’yi de etkileyeceğini savundu. Ayık’a göre servisler ve ürünlerin birarada sunulacağı gelecekte, bu anlamda sunulan alternatiflerde de muazzam bir gelişme yaşanacak.Bu yatırımla birlikte 1990’larda otomotivde yaşanmış olan eğilimin teknolojide devam edeceğini öngören Ayık, fabrikanın Türkiye’ye birçok avantaj sağlayacağını düşünüyor. Fabrika ile birlikte Türkiye’nin ihtiyaçlarına özel tasarımlar yapılması, en son teknolojinin en hızlı biçimde Türkiye’ye yansıması bekleniyor.

Teknolojiyi önce sunabilmenin en az maliyet kadar önemli bir rekabet avantajı sağladığını söyleyen Ayık, fabrikanın 2011 yılında 1 milyar dolarlık bir ciro elde etmesini beklediklerini ifade etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun