Genel 23 TEMMUZ 2009 / 11:11

HP araştırmacıları, tarayıcı tabanlı darknet geliştiriyor

Gelecek hafta ABD'de düzenlenecek Black Hat USA 2009 güvenlik konferansında, iki HP araştırmacısı, tarayıcı tabanlı darknet geliştirme planlarını ortaya koyacak.

Gelecek hafta ABD'de düzenlenecek Black Hat USA 2009 güvenlik konferansında, iki HP araştırmacısı, tarayıcı tabanlı darknet geliştirme planlarını ortaya koyacak.


Darknet, genellikle dosya paylaşımı ve güvenli iletişimi için kullanılan özel bir bilgisayar ağıdır. Darknetler , birçok farklı masaüstü yazılım uygulaması üretmek için de kullanılmaktadır. Ancak bu tür programlar, uygun konfigürasyon ve kullanım seçimi için teknik bilgi sahibi olmayı gerektirir.


Yeni nesil JavaScript motorları - (Chrome V8 ve Firefox'un TraceMonkey'si gibi) sayesinde darknet yapımı için gerekli enkripsyonlar artık tarayıcı, bilgisayar ya da cep telefonlarında da kurulabilecek. HP Web güvenlik grubu müdürü Billy Hoffman ve HP Baş Güvenlik Araştırmacısı Matt Wod, "Veiled" adlı tarayıcı tabanlı bir darnket prototipi geliştirdiler. Kaynak kodunu yaymaktan ziyade amaçları Web tarayıcılarının bir uygulama platformu olarak kullanılmaya ne kadar uygun olduklarını göstermek. Ve bu prototipi çalışır hale getirmek için ne gibi teknik zorluklarla mücadele edeceklerini tartışmak.


Woods: "Onu webe koyarak, darknetlere katılma yolundaki engellerini azaltmış olduk" dedi. "Veiled" sunucuları birbirine bağlayabiliyor böylece farklı sunuculardaki müşteriler doğrudan iletişim kurabiliyor. Eğer müşterilerden biri sunucuyu terk etse bile, gönderilen dosyalar darknetteki diğer müşteriler erişebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun