Genel 18 ŞUBAT 2010 / 10:23

HP ağ teknolojileri pazarında ilerliyor

HP, ağ pazarındaki yatırımlarını ve ağ teknolojilerindeki gelişmeleri paylaştı.

HP, ağ pazarındaki yatırımlarını ve ağ teknolojilerindeki gelişmeleri paylaştı.


Türkiye'yi ziyaret eden HP MEMA ve CEE'den Sorumlu Müdürü Alberto Soto-Garcia, HP ProCurve Ülke Müdürü Sami Arbak ile birlikte HP'nin ağ teknolojileri alanındaki yeni yapılanmasını ve pazarla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Alberto Soto-Garcia, HP ProCurve'ün 2009 sonunda açıklanan 3Com satın almasının yanı sıra HP'nin işletmelere bütünleşik ve tek merkezden akılcı ve ekonomik çözüm altyapısı sunabilmek için "Tümleşik Altyapı" yaklaşımını benimsediğini ve ağ yönetimini "ağ+sunucu+depolama" hizmet ve donanım altyapısıyla ve ömür boyu garanti ile sunabilen bir firma olduklarını aktardı. Garcia, kurumsal BT altyapısını oluşturan; ağ, sunucu, depolama gibi farklı birimlerin giderek birbirleriyle benzeşme eğiliminde olduğunu, HP'nin pazardaki bu trende yanıt verebilmek için son 4 yılda toplamda 34 firmayı bünyesine katarak uzmanlık alanını genişlettiğini ifade etti. Gracia birleşmelerle ilgili sözlerine, "Bir şirket organik ve inorganik olarak büyüyebilir. Organik büyümede şirket tek başınadır ama inorganik büyümede başka şirketlerle birlikte büyürsün ve büyüme hızlı gerçekleşir" şeklinde devam etti.

HP ProCurve Türkiye Ülke Müdürü Sami Arbak da, HP olarak ağ pazarında "Ömür Boyu Garanti" uygulamasıyla müşteri memnuniyeti sağladıklarını vurgulayarak, uzun süredir ağ pazarında kabul gören bir marka olan HP ProCurve'ün, 2010 ilk çeyreğinde yüzde 127'lik bir büyüme oranı ve gelirler bazında 2009 yılında yüzde 67'lik bir büyüme elde ettiğini açıkladı.

Arbak'ın konuşması sırasında verdiği sayısal değerler şöyle sıralandı:

Dünyada 2008 yılı itibariyle 30 milyon fiziksel sunucu mevcut. Bunun 2013'te fiziksel ve sanal sunucu olarak 100 milyonu bulması bekleniyor. Bu yapılanma, kurumlara hem ağ yönetimiyle ilgili operasyonel bir yük getiriyor, hem de yılda 10 milyar dolarlık enerji ve soğutma maliyetine yol açıyor.

IDC'nin ağ pazarında gerçekleştirdiği en son pazar araştırmasına göre, 2007-2008 yılları arasında Avrupa'da ve Türkiye'de ağ pazarı yüzde 25 büyüme gösterdi, 2009 yılında pazar yüzde 2 ile yüzde 10 arasında bir küçülme bekleniyor.

Ağ üzerindeki ses, mobilite ve genişbant uygulamalarının kullanımlarındaki artış, gayri safi milli hasılanın yüzde 0,4 ile yüzde 1,2 arasında yükselmesini sağlayabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun