Genel 01 HAZİRAN 2010 / 13:34

HP 3 bin kişiyi işten çıkaracak

3 yıl içinde 9 bin pozisyon boşa çıkacak, boşta kalan 6 bin çalışanın pozisyonu değişecek.

3 yıl içinde 9 bin pozisyon boşa çıkacak, boşta kalan 6 bin çalışanın pozisyonu değişecek.


HP, önümüzdeki 3 yıllık dönem içinde dünya genelinde toplam 9 bin mevcut pozisyonu boşa çıkaracağını duyurdu. Bu pozisyonda yer alan çalışanların 6 bin kadarı mevcut diğer pozisyonlara kaydırılacak. Bu da önümüzdeki 3 yıl içinde toplam 3 bin HP çalışanının işsiz kalacağı anlamına geliyor.

HP'nin demecine göre, alınan bu kararın sebebi iş süreçleri optimizasyonu sayesinde ilgili pozisyonların otomasyona geçirilmesi olarak açıklanıyor. Yapılacak teknoloji yatırımlarıyla servis hizmetlerinin geliştirilmesine odaklanan ve 2013 yılına kadar tamamlanması beklenen operasyonun HP'ye maliyeti ise 1 milyar dolar civarında olacak.

Karar, mevcut ekonomik koşullar nedeniyle şirketlerin donanıma yaptıkları yatırımların azalmasına bağlı olarak HP'nin daha kârlı alanlara yönelmesinin bir sonucu olarak nitelendiriliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun