Genel 21 AĞUSTOS 2009 / 08:08

HP 2009 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

HP, üçüncü çeyreği bir önceki yıl göre yüzde 2 düşüşle kapadı.

HP, üçüncü çeyreği bir önceki yıl göre yüzde 2 düşüşle kapadı.


HP, 31 Temmuz 2009 tarihinde sonra eren üçüncü mali çeyreğine ait sonuçları açıkladı. Şirketten verilen bilgiye göre net gelir, döviz kuru etkileri ile ayarlama sonrasında bir önceki yıla göre yüzde 2 düşüş ile 27.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte GAAP işletme karı 2.2 milyar dolardı ve hisse başına GAAP kazancı (EPS), 0.67 dolar olarak gerçekleşti, bir önceki yıl ise 0.80 dolar olarak gerçekleşmişti. "HP'nin bu çeyrek dönemdeki performansının, güçlü ticari portföyü, etkin maliyet yapıları ve skalaların bir sonucu olduğunu söyleyen HP Yönetim Kurulu Başkanı Mark Hurd; "Anahtar segmentlerdeki piyasa liderliğimizi genişletmek ve rekabetçi pozisyonumuzu güçlendirmek için olumlu atılımlarda bulunduk. Ticaret dengeyi bulmaya başladı ve HP'nin ekonomik dolaşımın ilk sahiplerinden biri olacağı ve şartlar iyileştikçe daha fazla performans göstereceği hususunda içimiz rahat" diye konuştu. HP Başkan Yardımcısı ve Finans Şefi Cathie Lesjak ise "Hizmetlerdeki kayıt karı, Çin'de çift haneli gelir büyümesi ve aralıksız nakit akışı, HP'nin yönetimdeki kabiliyetini göstermektedir. Bizler geleceğe yatırım yapıyoruz ve uzun vadeli, karlı bir büyüme hedefi ile operasyonel etkinlikler icra ediyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Amerika'da gelir büyüdü

Yapılan açıklamaya göre şirketin gelirleri Amerika'da gelir yüzde 8 büyüyerek 12.6 milyar dolar'a ulaştı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da gelir yüzde 12'ye ve Asya Pasifik'te yüzde 4 düşüş ile sıra ile 9.9 milyar dolar ve 5.0 milyar dolar'a geriledi. Döviz kurunun etkileri için düzeltme yapıldığında ise Amerika'da gelir yüzde 11 büyürken, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da yüzde 2 düştü, Asya Pasifik'te ise değişim olmadı. Üçüncü çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri dışındaki gelir, toplam gelirin yüzde 62'sine tekabül ederken bir önceki yıla nazaran BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) gelir yüzde 6'ya düştü.

Hizmetlerde gelirler arttı

Hizmetler geliri, yüzde 93 artarak 8.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altyapı Teknolojisi Dış Alımda ise 3.9 milyar dolar gelir sağlanırken, Teknoloji Hizmetleri, Uygulama Hizmetleri ve Ticari Süreç Dış Alımında sıra ile 2.4 milyar dolar, 1.4 milyar dolar ve 711 milyon dolar gelir sağlandı. İşletme karı ise 1.3 milyar dolar veya diğer bir deyişle gelirin yüzde 15.2'si olarak gerçekleşti, bir önceki yılda ise gelirin yüzde 12.9'u kadardı.

Kurumsal Depolama ve Sunucular düşüşte

Kurumsal Depolama ve Sunucularda yüzde 23 düşüş ile toplam gelir 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Depolama geliri yüzde 21 düştü, orta sınıf EVA ürün sınıfında ise düşüş yüzde 23 olarak meydana geldi. Endüstri Standart Sunucu geliri yüzde 21 ve Ticari Kritik Sistemler geliri yüzde 30 düşerken ESS keskin geliri yüzde 14 düştü. İşletme karı ise bir önceki yılda gerçekleşen 544 milyon dolar veya gelirin yüzde 11.5'inden düşük olarak 356 milyon dolar veya gelirin yüzde 9.7'si olarak gerçekleşti,.

Yazılımda gerileme

HP Yazılım geliri yüzde 22 düşüş ile 847 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ticari Teknoloji Optimizasyonu yüzde 22 ve Diğer Yazılım geliri de yüzde 23 düşüş gösterdi. İşletme karı ise bir önceki yılda gerçekleşen 135 milyon dolar veya gelirin yüzde 12.4'ünden yüksek olarak 153 milyon dolar veya gelirin yüzde 18.1'i olarak gerçekleşti.

Kişisel Sistemler Grubu büyüdü

Kişisel Sistemler Grubu (PSG), satışlarda yüzde 2 artış gösterdi ve dünya genelindeki PC piyasasında liderliğini devam ettirdi. PSG geliri %18 düşüş ile 8.4 milyar dolar'a geriledi. Söz konusu çeyrek dönemde Notebook geliri %10 düşerken Desktop (masaüstü) geliri de %26 düşüş sergiledi. Ticari müşteri geliri %22 düşerken Tüketici geliri de %13 düştü. İşletme karı, bir önceki yılda gerçekleşen 587 milyon dolar veya gelirin %5.8'sinden düşük olarak 386 milyon dolar veya gelirin %4.6'sı olarak gerçekleşti.

Görüntüleme ve Baskı Grubu'nda düşüş yaşandı

Görüntüleme ve Baskı Grubu (IPG) geliri yüzde 20 düşüş ile 5.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Devam eden kanal envanteri düzenlemesinden dolayı işletme malzemeleri geliri yüzde 13 düşerken, Ticari donanım geliri ve Tüketici donanımı gelirinde ise sıra ile yüzde 37 ve yüzde 21 düşüş yaşandı. Printer (yazıcı) satışlarında yüzde 23, Ticari yazıcı donanımı birimlerinde yüzde 42 ve Tüketici yazıcı donanımı birimlerinde ise yüzde 16 düşüş meydana geldi. İşletme karı, bir önceki yılda gerçekleşen 1.0 milyar dolar veya gelirin yüzde 14.8'ine karşılık 960 milyon dolar veya gelirin yüzde 17.0'ı olarak gerçekleşti.

HP Finansal Hizmetler ve Varlık Yönetimi

HP Mali Hizmetleri (HPFS) için bir önceki yıla nazaran yüzde 1'lik düşüş ile 670 milyon dolar gelir rapor edildi. Mali hacim yüzde 12 ve net portföy varlıkları da yüzde 6 arttı. İşletme marjı ise bir önceki yılda gerçekleşen yüzde 7.5'den yüksek olarak gelirin yüzde 7.9'u şeklinde gerçekleşti. HP, üçüncü çeyrekteki faaliyetlerinden 3.9 milyar dolar nakit akışı elde etti. Envanter, 10 gün az olmak üzere çeyrek dönemi 5.9 milyar dolar ile tamamladı. Alacaklar hesabı, 4 gün fazla olmak üzere 14.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçlar hesabı ise 7 gün az olmak üzere 12.8 milyar dolar olarak çeyrek dönemi kapattı. HP'nin üçüncü çeyrek dönemde hisse başına 0.08 dolar kar payı ödemesi sonucunda, 191 milyon dolar nakit kullanıldı. HP, yaklaşık olarak 28 milyon pay senedinin açık piyasadan alınması için üçüncü çeyrek dönemde 999 milyon dolar harcadı. HP, çeyrek dönemi 13.7 milyar dolar brüt nakit ile tamamladı.

Dördüncü çeyrekte yüzde 8'lik büyüme bekleniyor

2009 yılının dördüncü çeyreğinde HP, yaklaşık olarak yüzde 8'lik büyüme beklentisini taşıyor. 20009 yılı dördüncü çeyreğinde GAAP dışı EPS'nin yaklaşık olarak 1.12 dolar olması bekleniyor. GAAP bazında 20009 yılının dördüncü çeyreğinde EPS'nin yaklaşık 0.97 dolar olması da bekleniyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun