Genel 10 ARALIK 2009 / 10:17

HP 20. yılını bilişim liderleriyle kutladı

HP, bu yıl dünyada 70, Türkiye'de 20. yaşını kutluyor.

HP, bu yıl dünyada 70, Türkiye'de 20. yaşını kutluyor.


1989 yılında Türkiye'de 23 kişi ile kurulan HP Türkiye, bugün 200'e yakın iş ortağı, yaklaşık 400 çalışanıyla oluşturduğu ekosistemle Türkiye'de gerek kurumsal müşteriler gerekse son kullanıcılara, 20 yıl boyu desteklediği ve geliştirdiği geniş bayi ağıyla hizmet vererek, Türkiye'nin bilgi toplumu dönüşümünde önemli rol oynuyor.

Türkiye'deki 20. yılını "20. Yılda 20 Ödül - Hayatı Paylaşıyoruz" etkinliğiyle kutlayan HP, Ortaköy Esma Sultan yalısında düzenlenen törende, Türkiye'de özel sektör, kamu ve sivil toplum girişimleriyle teknoloji ve inovasyonun gelişimine 20 yılını adamış öncü isimleri, oluşturduğu bağımsız bir jüri değerlendirmesi sonucu ödüllendirdi. Ödül törenine HP Türkiye çalışanları, iş ortakları, müşterilerinin yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ile bilişim dernekleri temsilcileri katıldı.

Törende HP'nin ülkedeki 20 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkiye'deki en yaygın dağıtım ağı ve iş ortaklığı yapısına sahip tek teknoloji şirketi olarak 700 milyon dolar'ı aşan ciroya ulaştıklarını belirten Serdar Urçar, 2010 yılında Tayvanlı iş ortakları Foxconn ile Türkiye'de kişisel bilgisayar üretim merkezi kurmayı planladıklarını ve burada üretilecek yıllık 2,4 milyon bilgisayarın yüzde 80'inin ihraç edileceğini açıkladı. Urçar, "Türkiye'nin dünya ekonomisindeki payını arttırarak ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi için bu yarışta giymesi gereken ayakkabı, bilişim teknolojileri ayakkabısıdır. Bu ayakkabıları giymezse Türkiye'nin ilk 10 ekonomi arasına girme şansı da çok az olur" dedi.

Etkinlikte bilişim sektörünün 2008 ve 2009 krizlerinde de büyüme ve istihdam yatırımlarını sürdürdüğünü belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de sektörde artık taşların yerine oturduğunu söyledi. Yazılım sektöründe standardizasyon ve sertifikasyon ihtiyacına da dikkati çeken Acarer, 2010 yılının ilk 6 ayında bu konudaki düzenlemeleri tamamlamayı umduklarını söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun