Genel 25 EYLÜL 2009 / 08:24

Honda'nın yeni kişisel mobilite cihazı U3-X

İnsanlarla uyum anlayışını izleyen Honda Motor, yeni bir kişisel mobilite teknolojisi geliştirdi.

İnsanlarla uyum anlayışını izleyen Honda Motor, yeni bir kişisel mobilite teknolojisi geliştirdi.


 

Honda, tıpkı insan yürüyüşü gibi ileri, geri, yana ve çapraz olmak üzere tüm yönlerde serbest hareket sağlamak için, sürücünün bacakları arasına rahatça uyum sağlayan kompakt bir deneysel cihaz olan U3-X'i tanıttı. Honda, cihazın pratikliğini mükemmelleştirmek için cihaza ait araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi.

Bu yeni kişisel mobilite cihazı, sürücünün üst bedeniyle eğildiği sırada hareket, dönüş ve durma eylemlerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Bu gelişmeler, Honda'nın insansı robotu ASIMO'nun teknolojik araştırmaları sırasında geliştirilen Honda denge kontrol teknolojisinin kullanılması ile sağlandı. Yeni mobilite aracı, ileri ve geri yönelimin yanı sıra, doğrudan sağa, sola ve çapraz yönlere dahil olmak üzere tüm yönlere hareket sağlıyor.

Bunun yanı sıra cihaz, sürücünün ayak dayanaklarından zemine kolaylıkla ulaşmasını sağlayarak ve sürücüyü diğer insanlar veya yayalarla hemen hemen aynı göz seviyesinde konumlandırarak, hem kullanıcısına hem de çevredeki diğer insanlara iletişim kurabilecek şekilde tasarlandı.