Genel 30 MAYIS 2011 / 14:25

Honda da hacker kurbanı oldu

Uzakdoğulu otomobil üreticisi yüzbinlerce müşterisine ait bilgileri siber avcılara kaptırdıSony’nin yaşadığı felaketin yaraları henüz tam olarak sarılabilmiş değilken büyük şirketlere yönelik siber saldırılar arka arkaya gelmeye devam ediyor.

Siber suçluların son kurbanı ise otomobil üreticisi Honda’nın 283 bin müşterisi oldu. Firmanın verdiği bilgiye göre müşterilere ait isim, adres, otomobil kimlik numaraları suçluların eline geçti. Hatta şirkete göre bazı finansal raporlar da çalınanlar arasında.

Honda, çalınan bilginin suçluların parasal çıkar sağlayabilecekleri doğum tarihi ve kredi kartı numarası gibi bilgiler içermediğini belirtiyor ama müşterilerin Honda tarafından atılmış gibi gösterilen mesajlarla karşı karşıya kalabileceğini kabul ediyor.

Çalınan bilgiler 2009 yılında Honda ve Acura model araç sahiplerinden myHonda ve myAcura internet siteleri üzerinden toplanan bilgiler olduğu söyleniyor. Ayrıca şirket, ilgili tüm müşterilerine bilgilendirme için e-posta göndermeye başladığını belirtiyor.