Genel 18 AĞUSTOS 2010 / 13:44

Honda Civic hibritlerde piller sorun olmaya başladı

2006-2008 arası Civic Hybrid modelleri bataryada sorun çıkarıyor, yazılım işe yaramıyor.

2006-2008 arası Civic Hybrid modelleri bataryada sorun çıkarıyor, yazılım işe yaramıyor.


Elektrikli araçlar her ne kadar tutumluluk ve çevreye duyarlılık konusunda ideal çözümler olsa da, zaman geçtikçe kendilerine özgü problemler çıkarmaktan geri durmayacaklar. Bunun ilk uyarılarından biri Honda’nın benzin ve elektrik motorlarını bir arada kullanan Civic Hybrid modellerinden gelmeye başladı. Özellikle 2006-2008 arası modellere sahip, yani pili görece eskimeye yüz tutmuş araç sahipleri kendilerine vaat edilen zamandan önce pillerin tükenmeye başladığından ve yeterince şarj tutamaz olduğundan şikayet ediyorlar. Honda ise, her biri 3 bin dolara yakın maliyeti olan araçların pillerini değiştirmek yerine araç sahiplerine yazılım güncellemesi öneriyor.

Gel gelelim, bu güncellemeleri araçlarına uygulayan Civic Hybrid sahipleri genel olarak performans düşmesinden ve litre başına gidilen kilometrenin her yeni güncellemede biraz daha azalmasından şikayetçi. Bu durum sadece araçların performansını ve menzilini etkilemekle kalmıyor, 20 beygirlik elektrik motoru yerine 96 beygirlik 4 silindirli akaryakıt motoruna daha fazla güç bindirerek emisyonun artmasına sebep oluyor.

Honda, daha önce yaptığı bir duyuruyla 2006-2008 arası Civic Hybrid modeline sahip araç sürücülerini pillerin beklenenden erken bitebileceği uyarısı yapmış ve yazılım güncellemesini bir an önce araçlarına uygulamalarını tavsiye etmişti. Ancak görünen o ki, bu güncellemeler kimsenin derdine derman olmuşa benzemiyor.

Haberin detaylarını bu adresten okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun