Genel 05 EYLÜL 2008 / 07:21

Honda’dan hibrid otomobillere yeni bir halka

Honda Insight'ın yeni modeli ile hibrid otomobil zincirine bir yenisini ekledi.

Honda Insight'ın yeni modeli ile hibrid otomobil zincirine bir yenisini ekledi.

Honda, Ekim ayında gerçekleştirilecek olan 2008 Paris Otomobil Fuarı’nda, resmi adı Insight olan yeni küresel hibrid aracının bir konsept versiyonunu sergileyecek. Honda’nın daha temiz güç üniteleri elde etmeye dönük süregelen duyarlığının bir göstergesi olan yeni hibrid araç, FCX Clarity hidrojenli araç ve CR-Z spor hibrid konsept modeliyle birlikte sergilenecek.


Insight ile maliyetlerde ciddi bir düşüş sağlayan IMA (Entegre Motor Desteği) bileşenlerinden faydalanmak suretiyle, geçmişten bugüne türdeşlerinin en ucuz hibrid aracı üretilecek. Insight, beş yolcu kapasiteli, yeni geliştirilmiş bir platform üzerine kurulu ve 5-kapılı bir hatchback modelinde piyasaya sürülecek. Araç, kompakt kontrol birimi ve akü bagaj kısmının altına yerleştirilmiş olarak hem düşük ağırlık merkezi, hem de alışılageldik hatchback kullanışlılığını bir araya getiren yapı sunacak.


Faydalandığı birçok teknolojinin içerisinde, yakıttan daha fazla tasarruf etmeye yardımcı bir sürüş fonksiyonunu da içeren Insight, sürücülerin gerçek yakıt tüketimlerinde de elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak. Yeni araç, Civic Hibrid’le birlikte, Honda’nın yakın zamanda hibrid motor üretim bandını genişletmiş olduğu, Japonya’daki Suzuka Fabrikası’nda üretilecek. Üretim modeli ise Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da 2009 yılının ilk yarısında satışa çıkıcak. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Honda Motor CEO’su Takeo Fukui; “1999 yılında ilk kez piyasaya sürülmüş olan Honda Insight, hibrid teknolojisinin Avrupa’daki öncü ismidir ve o gün, bugündür Honda’nın çevreci inovasyonlarının ikonik bir sembolü konumunda yer almaktadır. Yeni Insight, uygun fiyatıyla, hibrid teknolojisini, sayıları her geçen gün artan hem yakıt hem de fiyat avantajı sunan araçların taliplisi olan müşteri kitlesiyle buluşturacaktır” diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun