Genel 12 KASIM 2008 / 09:10

Honda’dan deneysel yürüme destek cihazı

Honda, vücut ağırlığı destek sistemli yürüme destek cihazı ile yürüyüş problemi yaşayanlara alternatif bir çözüm sundu.

Honda, vücut ağırlığı destek sistemli yürüme destek cihazı ile yürüyüş problemi yaşayanlara alternatif bir çözüm sundu.


Honda, yürüme konusunda kolaylık sağlayacak olan yeni bir ürün geliştirdi. Vücut ağırlığı destek sistemli yeni yürüme destek cihazı kişinin vücut ağırlığının bir bölümünü destekleyerek bacak kasları ve eklemleri (kalça eklemi, dizler ve bilekler) üzerindeki yükü hafifletiyor. Oturak, iskelet ve ayakkabılardan oluşan basit bir yapıya sahip olan cihaz, kullanıcı tarafından ayakkabıları giyilip oturağı yerine kaldırılarak basitçe takılabiliyor.


Ayrıca her ikisi de Honda tarafından geliştirilen, kullanıcının ağırlık merkezine doğru destekleyici kuvveti yönlendirme mekanizması ve destekleyici kuvveti bacakların hareketiyle uyum içinde kontrol etme yeteneği, cihazın farklı duruşlarda ve hareketlerde doğal destek sağlamasına olanak veriyor. Daha fazla insanın hareketliliğin tadını çıkarmasını sağlamak amacıyla yürüme destek cihazı araştırmalarına 1999’da başlayan şirket bu araştırmaları Saitama Waiko’daki Honda’nın Temel Teknoloji Araştırma Merkezi’nde gerçekleştiriyor. Yürüme destek cihazı geliştirmek için gerekli bilgi birikimini de burada yapılan Honda’nın gelişmiş insansı robotu ASIMO’nun araştırılması ve geliştirilmesi sürecindeki çalışmalarından elde eden şirket, deneysel modelinin verimliliğini değerlendirmek üzere, bu aydan itibaren yürüme destek cihazını Saitama Fabrikası’nda (Saitama – Sayama/Japonya’da bulunuyor) test edecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun